Vannak hatékony eszközök a devizapiaci kockázatok kezelésére
Az árfolyamingadozás feladja a leckét – főleg, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Demeter Szilárd, a PIM új igazgatója erősebbnek bizonyult Fekete Péter államtitkárnál: az ő múzeumában lesz béremelés, a többinek csak ígérgetnek.
Nem bontotta ki a teljes igazságot a Fidesz, amikor a parlamenti képviselők fizetésének emelését azzal indokolta, hogy
„a honatyák voltak az utolsók, akik részesültek a béremelkedések hatásából”.
Sztrájk vagy lobbizás?
A közgyűjteményekben (levéltárak, könyvtárak, múzeumok) és a közművelődési intézményekben például továbbra is elviselhetetlenül alacsonyak a bérek. A magasabb minimálbér és a legalább érettségizetteknek járó garantált bérminimum „felhúzta” ugyan a bértábla elejét, így viszont a végzettség és a szolgálati idő alapján járó előrelépések gyakorlatilag megszűntek. A diplomás munkatársak ma hajszálra ugyanannyi fizetéssel, 195 ezer forint bruttóval mehetnek nyugdíjba, mint amennyiért a frissen érettségizetteket felveszik. De tizenöt éves munkaviszony és doktori fokozat sem elég ahhoz, hogy a bűvös 200 ezer forint fölé emelkedjen valakinek a bére.
A szféra szakszervezetei régóta küzdenek a béremelésért. Azt szeretnék elérni, hogy a minimálbérre, illetve a kötelező bérminimumra épüljenek a különböző szorzók.
A sztrájkra készülő szakszervezetekben nem igazán bízó hat közgyűjteményi szakmai szervezet azonban már a tettek mezejére lépett: a kulturális államtitkárságnál igyekeztek kilobbizni a bérrendezést. Márciusban annyit már sikerült is elérniük, hogy Fekete Péter államtitkár felkérte őket, dolgozzák ki a közgyűjteményi bértáblára és életpályamodellre vonatkozó elképzeléseiket. Úgy tudjuk, ez el is készült (épp lapunk megjelenése idején kerül az államtitkári értekezlet asztalára). A modell szerint ahhoz, hogy a szféra 8600 alkalmazottja tisztes bért kapjon, éves szinten mintegy 20 milliárd forint többletre lenne szükség.
Akárkinek nem megy, de valakinek igen
Azt, hogy a tavaly még elakadni látszó tárgyalások felgyorsultak, forrásaink annak tulajdonították, hogy Demeter Szilárd személyében új vezető került a száműzött Prőhle Gergely helyére a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A Századvégtől érkezett igazgató világossá tette, hogy az egyik legfontosabb feladat a bérrendezés. Ám valószínűleg eszében sincs a hátára venni a teljes közgyűjteményi szférát, annál is kevésbé, mert ő – illetve az általa vezetett intézmény – már megkapta a szükséges forrásra az ígéretet.
„Arányos és motiváló bérrendszert alkottak meg a kollégák” – mondta a HVG kérdésére a PIM és tagintézményei számára készült belső életpályamodelljéről az igazgató.
„A közel kétszáz kolléga új bérét még számolják, a kifizetés akkor indul el, ha mindenki helyzete tisztázott lesz”
– tette hozzá az összeget és határidőt firtató kérdésünkre. A szakszervezet és szakmai szervezetek javaslataihoz hasonlóan e szerint is a mindenkor érvényes minimálbér lenne a kiindulópont, erre jönnének rá különböző pótlékok. „Nem a kilóra mért akadémizmust, hanem a teljesítményt díjazzuk” – fogalmazott Demeter. Úgy tudjuk, az életpályamodell négy fokozatból áll, amelyben 5–20 százalékos bérnövekedést jelent egy-egy lépcsőfok.
Kikényszerített munkaerőhiány
A megoldás nem tűr halasztást. Hatalmas az elvándorlás a közgyűjteményekből, elsősorban a jól képzett, nyelveket beszélő munkatársak távoznak. A bérek alacsonyan tartása azért is furcsa, mert a kormány sok tízmilliárdot öl múzeumépítésbe és -felújításba, elég a Liget-projektre, a Közlekedési és az Iparművészeti Múzeumra, a Sorsok Házára vagy Schmidt Mária legújabb projektjére, a csaknem 4 milliárdos Puskás-kiállításra gondolni. De tízmilliárdba kerül az Országos Széchényi Könyvtár digitalizációs programja, több milliárdba a Skanzen új, erdélyi tájegysége, nem is beszélve a milliárdos műtárgyvásárlásokról (Seuso-kincs, Munkácsy-trilógia).
Csakhogy lassan alig maradnak olyan szakemberek, akik képesek nagyobb, színvonalas kiállításokat megvalósítani. Kivéve persze ott, ahol olyan, a kormánnyal jó kapcsolatot ápoló erős emberek állnak a múzeumok élén (Szépművészeti Múzeum, Közlekedési Múzeum), akik a lobbierejüknél fogva pluszforrást tudnak szerezni. Tovább erősítve az egyéni kijárások rendszerét.
Az árfolyamingadozás feladja a leckét – főleg, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Költséghatékony és magas minőségű szolgáltatások érhetők el, akár a teljes munkavállalói körre, akár csak a kulcspozícióban lévő alkalmazottakra.
Akkor igazán előnyös egy ilyen beruházás, ha a fogyasztás jelentős része egybeesik a napsütéses időszakokkal.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.
A rendelkezés alól csak olyan kiemelt cégek mentesülnek, mint a MÁV vagy az MVM.
Arról is beszélt, ha szemmel lehetne ölni, Brüsszelben egy sortűzzel elintézték volna.
A kormánypárt támogatottsága pedig mélyponton van.
Ha erre nincs jó válasz, a százezres menet csak színes emléknek lesz jó.
A volt vezérkari főnök azt mondta, jobb lenne, ha például a kézigránát-baleset miatt elrendelt vizsgálat eredményét tennék közzé végre.
A légitársaság szerint még este tíz óra előtt újra felszállhatnak.