szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elbocsátási stop, luxusberuházások leállítása – sorra reagálnak az ellenzék pártjai a kormányzati bejelentésre.

Jobbik: Elnyerte Orbán a korlátlan hatalmat

Gulyás Gergely mai kormányinfóján kiderült, mi a kormány eddigi válságkezelésének az eredménye: Orbán Viktor elnyerte a korlátlan hatalmat, közben elvesztett 30 ezer munkahelyet. Egy hónap alatt. A megoldás szerinte az, ha elvesszük az önkormányzatok és az ellenzék pénzét. Mondjuk, tőlünk sokat nem tud, évek óta elveszi a pártállami számvevőszék. Az önkormányzatokat azonban végső csapás érné az újabb megszorítással.

Ezt írta közösségi oldalán Jakab Péter, a Jobbik elnöke. Hozzátette: "a megoldáshoz nem a néptől kell elvenni, hanem azoktól, akik eddig csak kaptak. Most adjanak! Vessünk ki Mészáros-adót minden milliárdosra, aki úgy gazdagodott meg, mint Lőrinc. Pofátlanul, gátlástalanul, haverként, rokonként, strómanként."

MSZP: Több baloldaliságot

Az MSZP a kormány által szombaton bejelentett koronavírus-járvánnyal összefüggő intézkedéseinél markánsan baloldalibb gazdaságélénkítő csomagot javasol - mondta Kunhalmi Ágnes, a szocialisták országgyűlési képviselője szombaton, a Facebookon közvetített online sajtótájékoztatón.

 

Az ellenzéki politikus aránytalannak és szelektívnek nevezte a kabinet elképzeléseit, aláhúzva, hogy szerintük a szolidaritásnak és versenyképesség megőrzésének egyszerre kell érvényesülnie. Kunhalmi Ágnes úgy fogalmazott:

nagyon hiányolják a kormány tervei közül az "oligarchikus nagytőke" közteherviselését.

A szocialista képviselő elmondta, üdvözlik, hogy a kabinet az MSZP javaslatát elfogadva 500 ezer forintot juttat az egészségügyi dolgozóknak, bár örültek volna, ha ezt nem nyáron, hanem azonnal megkapják az érintettek. Megjegyezte még, hogy további béremeléseket javasolnak az egészségügyi és szociális szférában. Kiemelte, szeretnék, ha a kormány a munkanélküli ellátást 3 hónapról 9 hónapra emelné és 100 ezer forintban minimalizálná annak összegét.

Kunhalmi Ágnes arra kérte a kabinetet, hogy átmenetileg vállalja át a bérek 75-80 százalékát a cégektől, továbbá - szintén átmenetileg - vezessen be hatósági árat az alapvető élelmiszerekre, a védőfelszerelésekre és fertőtlenítőkre. Az MSZP emellett fontosnak tartaná egy elbocsátási stop bevezetését is.

Hangsúlyozta, a kormánynak áprilisra előre kellene hoznia az év végén esedékes nyugdíjkiegészítést, a 2,8 százalékos nyugdíjemelés helyett pedig minimum 6,5 százalékos növelésre lenne szükség. Kunhalmi Ágnes megismételte pártja azon javaslatát is, amely a 60 év felettiek esetében lehetővé tenné a korengedményes nyugdíjazást.

Szólt arról is, szeretnék, ha az önkormányzatoktól nem elvennének forrásokat, hanem újakat adnának nekik, mivel nagy részt vállalnak a vírus járvány elleni védekezésben.

Lapunk elemzését itt találja:

 

Elég karcsú a kormány gazdaságvédelmi alapja

Tízezer milliárdos nagyságrendű lesz a magyar gazdaságmentő akcióterv, de a kormány a központi költségvetésben csak 1345 milliárdot csoportosít át. A pénz nagy részét a jelek szerint a jegybank fogja kipumpálni.

LMP: Most se helye, se ideje a luxusberuházásoknak

 

Ötvenszázalékos béremelést, valamint a "luxusberuházások" leállítását követeli az LMP országgyűlési képviselője. Csárdi Antal szombati online sajtótájékoztatóján, reagálva Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentéseire, döbbenetesnek nevezte, hogy az önkormányzatok gépjárműadó-elvonásra számíthatnak.

A politikus helyes döntésnek ítélte az egészségügyi dolgozók 500 ezer forintos pluszjuttatását, szerinte azonban "nincs rendben, hogy úgy csinál a kormány, mint ha ajándékot adna". Pártja ezért azt kéri, hogy a kabinet 50 százalékkal növelje az ágazatban dolgozók bérét, amelyre megítélésük szerint megvan a fedezet a büdzsében.

Az önkormányzatok a védekezés frontvonalában vannak - mutatott rá a képviselő -, feladatuk az idősellátás, az otthon tartózkodó betegek és a karanténban lévők ellátása is. Megszorítások helyett ezért támogatni kell az önkormányzatokat, forrásokkal és védőfelszerelésekkel egyaránt - tette hozzá.

"Se helye, se ideje a luxusberuházásoknak" - folytatta, és azok leállítását követelte. Példaként a Liget Budapest projektet említette és a Hungaroring Zrt. milliárdos támogatását, megjegyezve: a sort hosszasan folytathatná. Szerinte ezek költségeit a védekezésre kellene fordítani.

Kijelentette: mind az önkormányzatok, mind az ellenzéki pártok partnerek a hatékony védekezésben, a források alapját azonban ehhez a kormányzat tudja megteremteni.

Párbeszéd: Százszázalékos béremelés kell az egészségügyi dolgozóknak

 

A Párbeszéd szerint a kormány által bejelentett egyszeri juttatás helyett százszázalékos béremelésre van szüksége a koronavírus-járvány ellen küzdő egészségügyi dolgozóknak - mondta az ellenzéki párt szóvivője, Újbuda alpolgármestere szombaton, a Facebookon közvetített online sajtótájékoztatón.

Barabás Richárd megismételte, a Párbeszéd továbbra is egy alapjövedelem azonnali bevezetését javasolja, hogy a járvány idején minden állampolgárnak legyen legalább havi 100 ezer forintos jövedelme.

Az ellenzéki politikus elmondta, nem értenek egyet az önkormányzati források további elvonásával, hiszen a járvány elleni védekezésben nagy feladatokat vállaló települések egyébként is elesnek a helyi iparűzési adóból és a parkolási díjakból származó bevételeiktől.

Barabás Richárd úgy fogalmazott, egy szolidaritási adó kivetésére is szükség van, amelyet az elmúlt időszakban állami megrendelésekből meggazdagodó oligarcháknak kellene befizetnie.

DK: 20 pont, 3000 milliárd

Gyurcsány Ferenc közösségi oldalán reagált a kormányzati bejelentésre. „20 pontból álló átfogó gazdasági és szociális javaslatcsomagot jelentünk be. A 3000 milliárdos csomag elég arra, hogy pótolja a kieső fizetéseket, megmentse a kisvállalkozásokat és segítse a nyugdíjasokat. És most többet kell juttatni mindazoknak, akik több terhet vállalnak.”

 

Momentum: A NER-cégekre is számítanak

A Momentum elnöke, Fekete-Győr András is reagált.

Érdeklődéssel figyeltem az elmúlt napokban, hogyan fizeti ki a Fidesz a járvány leple alatt az övéit: Mészáros Lőrinc 20 milliárd forint közpénzből épít vízi élményparkot abban a Győrben, ahol a város majd' komplett vezetését koronavírus-fertőzéssel ápolják. Tiborcz István 2 milliárdot kapott kikötőfejlesztésre. Schmidt Máriának pedig budai luxus ingatlanokat osztogat a Kormány - ingyen.

Ezzel kezdte bejegyzését. Majd úgy folytatta, hogy:

a megszorításokból bejövő források ez egyszer ne a fideszes oligarchákat gazdagítsák, hanem a megélhetési válságba kerülő polgártársainkat segítsék a bajban.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!