szerző:
MTI/DPA
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A 3,3 milliárd munkahely csaknem fele veszélybe került világszerte a koronavírus-járvány következében hozott drasztikus intézkedések miatt.

A legsúlyosabban az a 1,6 milliárd ember érintett, aki informálisan, vagyis munkaszerződés nélkül dolgozik. A koronvírus-járvány világszerte több millió vállalkozást fenyeget – hívja fel a figyelmet jelentésében a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO). Globális átlagban az így foglalkoztatottak jövedelme 60 százalékkal csökkent a pandémia következtében, Afrikában és Latin-Amerikában ugyanakkor több mint 80 százalékkal. "Nem szabad elfelejtenünk a számok mögött rejtőző emberi nyomort és szükséget" – hangsúlyozta ma Guy Ryder, az ILO főigazgatója Genfben, aki arra szólította fel az országokat, hogy szociális programokkal próbálják meg ellensúlyozni mindezt, a nemzetközi közösséget pedig, hogy karolják fel a szegényebb államokat.

2020 második negyedévében az ILO 305 millió teljes munkaidős állásnak megfelelő munkaóra kiesésével számol a világjárvány előtti 2019 utolsó negyedévével összehasonlítva. A két héttel korábbi becslésük még 195 millió teljes munkaidős állásnak megfelelő munkaóra-kiesése volt. Mindenekelőtt Európa, Közép-Ázsia és az amerikai kontinens érintett és a szervezet az általános, 48 órás munkahetet vette alapul.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet szerint globálisan a munkaadók csaknem fele, mintegy 47 millió foglalkoztató tevékenysége a válság által leginkább sújtott ágazatokhoz köthető. Az önálló vállalkozói tevékenységet végzőket is beleszámítva világszerte 436 millió vállalat került veszélybe a pandémia gazdasági kihatásai miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!