Egy magyar bankár miatt támadt gond az EU-ban

Farkas Ádám átült az egyik legnagyobb pénzügyi lobbiszervezetbe, de ez az európai ombudsman szerint súlyos összeférhetetlenséget eredményezett.

  • hvg.hu hvg.hu
Egy magyar bankár miatt támadt gond az EU-ban

Meg kellett volna akadályoznia az Európai Bankhatóságnak (EBH), hogy egyik vezető tisztviselője, a magyar Farkas Ádám az Európai Pénzügyi Piacok Szövetségéhez (AFME) igazoljon, mert ez súlyos összeférhetetlenséget eredményezett - ez lett annak a vizsgálatnak az eredménye a Népszava szerint, amit Emily O'Reilly európai ombudsman indított.

Az ír biztos biztos közleménye szerint, amelyet a Politico is idézett, Farkasnak már 2019 augusztus 1.-től ismertek voltak a tervei, ehhez képest október 31-ig még hozzáférhetett az EBH által kezelt szenzitív adatokhoz. A bankhatóság ez ügyben végül lépett ugyan, de csak aztán, hogy Farkas az AFME alkalmazottja lett. Az intézkedés értelmében 24 hónapra eltiltották attól, hogy kapcsolatba lépjen előző munkahelyével és 18 hónapra a „személyes pénzügyi lobbitevékenységtől” is.

Az EBH reakciójában azzal érvelt, hogy „meggyőződésük, hogy az adott helyzetben szükséges és megfelelő lépéseket tették”. Az AFME ezzel szemben egyáltalán nem kommentálta az ügyet - írta a Népszava.

Farkas Ádám tavaly októberben jelentette be nyilvánosan a távozását. Akkor az LMP tiltakozó közleményt adott ki, melyben azt írták, Farkas „az európai bankfelügyelet éléről a banklobbihoz távozik, amelyen keresztül a biztosítók, bankok és pénzügyi vállalatok érvényesítik politikai érdekeiket. Tehát Farkas olyan területre távozik, ahol az általa megismert szuperszenzitív pénzügyi adatokat és információkat, üzleti titkokat nagyban hasznosíthatja. Az LMP szerint ez elfogadhatatlan és Európai Zöld Párttal egyetértésben azonnali lépéseket követelünk”.

Farkas Ádám 1997-2001 között a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója, majd a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete elnöke is volt.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.