szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A magyarországi multinacionális bankok nagy része kielégítőnek vagy optimálisnak látja helyzetét.

Az Európai Beruházási Bank (EIB) nyilvánosságra hozta friss jelentését a Közép-, Kelet- és Dél-Kelet Európai országok bankrendszereiről. A jelentés szerint a régió bankszektoraira a koronavírus-járvány miatt az egyik legrosszabb év vár a 2008-as gazdasági világválság óta.

Pedig a régió bankszektorai kiváló, és egyre jobb helyzetben voltak a járvány előtt, az elmúlt hat hónapban lazultak a hitelezési feltételek, a hitelek iránti igény pedig erős volt. Az EIB felmérése szerint a térségben tevékenykedő bankcsoportok arra számítanak, hogy a hitelek iránti igény élesen zuhanni fog, a hitelfeltételek szigorodnak, így a jóváhagyott kölcsönök aránya csökkenni fog. Emellett nőni fog a nem teljesítő hitelek aránya, amire 2015 óta nem volt példa.

Az EIB elemzése a régión belül külön foglalkozik Magyarországgal is – a járvány előtt a magyar bankszektor a régiós átlagnál erősebb pozícióban volt, de a következő hónapokban ugyanaz vár rá, mint a régió többi országára (talán enyhébb mértékben): csökkenő hitelkereslet és romló kínálati feltételek.

A Magyarországon jelen lévő multinacionális pénzintézetek anyabankjainak nagy többsége a közepes lehetőségekkel kecsegtetőnek ítélte meg a magyar piacot, valamivel rosszabbnak, mint Csehországét, de jobbnak, mint Szlovéniáét. A bankcsoportok többsége helyzetét a magyar piacon kielégítőnek vagy optimálisnak tartja, harmaduk gyengének. Az eszközökön elérhető kockázatokkal korrigált nyereség átlagban ugyanolyan, vagy jobb volt Magyarországon, mint egy adott csoport más leányainál.

A magyar pénzintézetek beszámolói szerint a járvány előtti fél évben (2020. februárig) a hitelkereslet dinamikusan nőtt, a hitelkínálati feltételek javulása visszafogottabb volt. De a hitelkínálati feltételek javultak, méghozzá jelentősen a régió többi országához képest. 

400 milliárd felett az OTP tavalyi profitja, a gyenge forint is segített

Története során először lépte át az OTP-csoport éves bevétele az ezermilliárd forintot, 412 milliárd forinttal a profit is rekordot döntött, amiből szép osztalék fizetését tervezik. Az „aktuális események" (koronavírus-járvány) rövid távon hatással lehetnek a bank eredményére.

„A járvány jelentősen átalakította a régióban tevékenykedő bankcsoportok várakozásait. A nagy bizonytalanság a következő hónapokban is meg fog maradni” – mondta Debora Revoltella, az EIB vezető közgazdásza. „Ahhoz, hogy a bankszektor tevékenysége visszatérhessen a válság előtti szintekre, és képes legyen finanszírozást biztosítani a vállalkozások számára, az Európai Garanciaalapon és egyéb eszközökön keresztül történő támogatás kulcsfontosságú lesz. Ezek ugyanis hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a visszapattanás gyorsabb és erősebb legyen” – véli a vezető közgazdász.

„A koronavírus-járvány példátlan válság. De az európai szintű, összehangolt válasz is példátlan volt és az is marad” – mondta Lilyana Pavlova EIB-alelnök. „Figyelembe véve a régió bankszektorának sivár kilátásait és a finanszírozási lehetőségek csökkenését, különösen örülünk, hogy jóváhagytuk a páneurópai garanciaalap létrehozását. Az alap modern és célzott eszköz, amely különösen a vállalkozók és a kisebb vállalkozások nehézségeinek enyhítésére fókuszál. Szorosan együtt fogunk működni a nemzeti intézményekkel, hogy a rászoruló vállalkozások gyorsan, biztosan hozzáférhessenek az EIB által kínált támogatáshoz.”

Negatívra módosította a Moody's a magyar bankrendszer kilátását

Sok a kockázat és a kedvezőtlen hatás, az eurózóna országainak jelentős részében pedig magas az államadósság, így sebezhetőek. Ráadásul az országok belpolitikai helyzete miatt nem haladnak a reformok, és félő, hogy válságjelenségekre is lassan fognak tudni reagálni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!