szerző:
Arató László (EUrologus)
Tetszett a cikk?

Sürgős intézkedésekre van szükség arra az Európa Tanács jelentése szerint, hogy a romák jobb oktatáshoz jussanak, ehhez átfogó és hatékony tanárfelvételi és tanárképzési programra van szükség, de más területeken is sürgős felzárkóztatásra volna szükség.

Magyarországon a roma kisebbségnek sürgős segítségre van szükség az oktatás, a foglalkoztatás, a lakhatás és az egészségügy területén – állapította meg a Strasbourgban működő Európa Tanács. A jelentést a Nemzeti Kisebbségek Védelméről szóló keretegyezményben előírtak ellenőrzése kapcsán fogalmazták meg.

A dokumentum szerint sürgős intézkedésekre van szükség a korai iskolaelhagyás elleni küzdelem kapcsán és a romák befogadó és minőségi oktatásának előmozdítása terén a szegregált területeken is. Azt is megállapították, hogy a hátrányos helyzetű régiókban „átfogó és hatékony” tanárfelvételi és tanárképzési programra van szükség. A lakhatással összefüggésben egy átfogó keretrendszer megteremtését tartanák fontosnak, különös tekintettel a szociális és támogatott lakások rendszerének jelentős fejlesztésére, illetve végre kell hajtani azokat a hatályos jogszabályokat, amelyek a lakások szegregációja ellen születtek.

Átfogó cselekvési terv kidolgozását kérik a hiányzó szolgáltatások pótlására a romák által lakott területeken. Több helyen is felszólítják az országot arra, hogy szervezzenek párbeszédet a konfliktusok oldására, vagy például az egészségügyi szakemberek és a betegek körében a diszkriminációellenes törvényekkel kapcsolatos tudatosság növelésére.

A többi kisebbség kapcsán a jelentés kifejezetten pozitív képet fest. Dicsérik a nemzeti kisebbségek parlamenti képviseletének rendszerét, a kisebbségek kulturális tevékenységének folyamatosan növekvő finanszírozását.

Az Európai Bizottság az elmúlt héten mutatta be a 2020 és 2030 közötti időszak romastratégiáját. Ez az új keretprogram hét területre összpontosít: egyenlőség, inkluzivitás, részvétel, oktatás, foglalkoztatás, egészség, és lakhatás. Célként a teljes egyenlőséget jelölik meg, de már azzal is elégedettek lennének, ha az évtized végére például a hátrányos megkülönböztetést tapasztaló romák arányának legalább felére csökkenne. A stratégiát üdvözölte Járóka Lívia, a Fidesz szakpolitikusa is, aki közleményében kiemelte, hogy

„a születéskor várható élettartam növelése, az elégtelen lakhatási feltételek arányának csökkentése, illetve az iskolai szegregált osztályok számának csökkentése meghatározó elemét képezik a dokumentumnak”

és hozzátette, hogy a program egyes elemeinek megvalósulása is „grandiózus változásokat” eredményezhet a romák életében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!