szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A közös európai agrárpolitikát az előző hétéves költségvetés előtt reformálták meg utoljára. Most ismét költségvetési időszakban vagyunk, ezért a mezőgazdaság finanszírozását hozzá kell igazítani a változó körülményekhez. Ezek közé pedig elsősorban a környezetvédelmi elvárásoknak megfelelés, illetve a fenntartható termelés tartozik.

A hét elején az uniós tagállamok nevében a mezőgazdasági miniszterek, péntekre pedig az Európai Parlament is kialakította álláspontját a következő hétéves közös agárpolitikáról (KAP). A mezőgazdaságra fordított összeget az EU 2020-as költségvetésének 34,5 százalékát teszi ki, ez 58,12 milliárd eurót jelent. A KAP költségvetésének mintegy 70 százaléka hat-hét millió uniós gazdaság jövedelmét támogatja.

Előtérbe kerültek a környezetvédelmi szempontok

A parlamenti álláspont szerint javaslatuk rugalmas, fenntartható és válságbiztos agrárpolitikát tesz lehetővé. A javaslatban megjelenik az a határozott igény, hogy a párizsi klímamegállapodásban foglaltak köszönjenek vissza a mezőgazdaság terén is. Vagyis a közvetlen kifizetéseket környezet- és klímabarát megoldásokhoz kötik majd. A képviselők ezen kívül a vidékfejlesztési források legalább 35 százalékát is különböző környezetvédelmi, illetve az éghajlatváltozás ellen ható beavatkozásokra fordítanák. A közvetlen kifizetésekre szánt források legalább 30 százalékát önkéntesen ökogazdálkodási módszereket alkalmazók támogatására kellene kiosztani. (Meg kell jegyezni, hogy a tagállamok erre csak a források 20 százalékát szánnák.) Az EP arra is kötelezné a tagállamokat, hogy az uniós támogatás legalább 30 százalékából segítse a gazdákodókat tanácsadással és más módon abban, hogy a környezeti kihívásoknak meg tudjanak felelni. Azt is szeretnék elérni, hogy a mezőgazdasági területek 10 százalékát a gazdák ne műveljék meg, hanem tartsák fent a biológiai sokféleséget megőrző megoldásoknak, tavaknak, sövényeknek, nem termő fáknak.

A kormányoknak stratégiai tervet kell készíteniük és jóváhagyatniuk a Bizottsággal, amelyben felvázolják, hogyan szándékozzák a gyakorlatban végrehajtani az uniós célkitűzéseket. A Bizottság pedig nemcsak a szabályos teljesítést, hanem a teljesítményt is ellenőrizni fogja.

Legfeljebb 100 ezer eurót kaphat egy gazdálkodó

Fontos, hogy a képviselők a közvetlen kifizetések éves összegének 60 ezer euró feletti részét fokozatosan csökkentenék, a kifizetések felső határát pedig 100 ezer euróban szabnák meg. A gazdálkodók azonban a teljes összegből még csökkentés előtt levonhatnák a mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódóan bejelentett munkabérek 50 százalékát. A Parlament külön nyomatékosítja, hogy uniós támogatásban csak azok részesülhetnek, akik legalább minimális szintű mezőgazdasági tevékenységet folytatnak. Automatikusan ki kell zárni azokat, akik repülőtereket, vasúttársaságokat, vízműveket, ingatlanügynökségeket, illetve állandó sport- és rekreációs területeket üzemeltetnek.

Marad a vegaburger

Erőteljes törekvés volt arra, hogy a termékek megjelölése során csak a hústartalmú termékeket lehessen húsra utaló elnevezéssel illetni. A képviselők többsége azonban ezeket az indítványokat elvetette, így továbbra is lesz vegaburger és szójasteak. Ha ebben nem is, de másban szigort tanúsított a parlament: azt javasolják, hogy azokat, akik több alkalommal is megszegik a szabályokat (például a környezetvédelem vagy az állatjólét területén), azokat akár a támogatásuk 10 százalékára is megbüntethessék (az eddig 5 százalékkal szemben). Ezen túl azt is kezdeményezi az Európai Parlament, hogy legyen egy uniós panasztételi mechanizmus arra az esetre, ha egy gazdálkodót a támogatásával kapcsolatban olyan igazságtalanság ért, amelyet nem orvosolt kellőképpen a saját kormánya.

A következőkben a tagállamok és a parlament delegációja kezdi meg a tárgyalásokat a jövőbeni agrárpolitka véglegesítése érdekében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!