Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A Navalnij-ügy borította az eddigi külpolitikai irányvonalat – írja a Der Spiegel.
"A Szovjetunió bukása óta még sohasem volt ennyire komplikált a két állam kapcsolata" – mondta a Der Spiegel tudósítójának Andrej Kortunov, az Orosz Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének igazgatója, Oroszország egyik vezető külpolitikai szakértője.
A mélypontot akkor érte el Németország és Oroszország viszonya, amikor Angela Merkel német kancellár a nyilvánosság előtt megvádolta az orosz kormányzatot azzal, hogy megmérgezték Alekszej Navalnijt, az orosz ellenzék külföldön leginkább ismert vezetőjét.
"Valaki el akarta némítani Navalnijt!" – hangsúlyozta Merkel, és az orosz szakértők szerint ez fordulópontot jelentett a két állam kapcsolatában.
Dmitrij Trenyin befolyásos biztonságpolitikai szakértő például úgy fogalmazott, hogy "Putyint hátbaszúrták!" Más szakértők is meg vannak győződve arról, hogy az orosz elnök ezt személyes sértésnek vette.
A németeket mindez meglepheti – írja a Der Spiegel moszkvai tudósítja, de az oroszok állítólag elképedtek, hogy egy orosz polgár mérgezése Szibériában megváltoztathatja a kapcsolatokat Németországgal.
Ha a németek felháborodtak volna azon, hogy az orosz titkosszolgálat Berlinben tett el láb alól egy csecsen ellenzékit, azt Moszkvában megértették volna. De akkor Berlin nem reagált különösebben. A Navalnij-ügyben viszont igen.
Különösen fájdalmasan érintette őket Heiko Maas német külügyminiszter célzása: reméljük, hogy a Navalnij-ügy miatt nem kell felülvizsgálnunk az Északi Áramlat 2 egyezményt. Orosz kollégája, Szergej Lavrov sietett is kijelenteni: a német külügyminiszter durván és nem diplomatikusan fogalmazott.
Orosz megítélés szerint nem véletlen elszólásról van szó, hanem arról, hogy Németország újra elkötelezte magát az USA mellett. Ezt mutatja Lavrov évvégi értékelése: "Az Európai Unió feladta azt a célját, hogy önálló pólust alkosson egy többpólusú világban. Berlin lépései azt mutatják, hogy mindinkább az amerikai álláspontra helyezkedik, miközben fenn kívánja tartani vezető szerepét az Európai Unióban."
Vagyis szerinte a németek újra teljesen alávetik magukat az USA irányításának Joe Biden választási győzelmét követően.
Persze minden Putyintól függ: az orosz elnök azt hiszi, hogy jól ismeri Németországot, mert KGB tisztként ott szolgált a nyolcvanas években. Ő sokkal enyhébb stílusban nyilatkozik, mint Lavrov. Putyin potenciális szuperhatalomnak nevezte Németországot és gyakran tárgyal Merkellel is, a Navalnij-ügyet pedig a CIA mesterkedésének tudja be. Csakhogy Merkel idén távozik, és utóda határozza majd meg, mennyire igazodik Berlin Joe Biden amerikai elnök diplomáciájához.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Nem akkor fognak a városi fák hatékonyan hűteni hőhullámok idején, ha sok van belőlük, hanem ha a telepítésükkor olyan szempontokat is figyelembe vesznek, mint a helyi klíma, az épített környezet vagy a már ott élő növények. Az elsivatagosodó Szegeden török és kazah fajokkal is kísérleteznek.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.
Kijev rákényszerülhet arra, hogy igazságtalan tűzszünetet kössön.
Donald Trump hangsúlyozta, hogy az iráni atomlétesítmények bombázása nem jelenti azt, hogy az USA háborúban állna. Évtizedek óta érvelnek hasonlóan amerikai elnökök.