szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A Világgazdasági Fórum kiszámolta.

Tavaly a Világgazdasági Fórum úgy jósolta, száz év múlva jöhet el a férfiak és nők egyenjogúsága, de friss jelentésükben már úgy látják: ez ahhoz képest is csak 36 évvel később valósulhat meg.

Négy szempont alapján vizsgálta a jelentés a nők helyzetét: politika, gazdaság, egészségügy, oktatás. A politikai hatalomban való női részvétel jelentősen csökkent a világban 2020-ban, de gazdasági tekintetben csekély javulás mutatkozott. Ezzel együtt a gazdaságban a nők felzárkózásához 268 év szükséges. Hiába növekszik ugyanis a nők aránya a szakképzett munkaerőben, ha a menedzseri pozíciókban csak elvétve lehet megtalálni őket.

A pandémia sokat rontott a helyzeten, mert a nők sokkal könnyebben veszítették el az állásukat, mint a férfiak, és a visszaszerzési esélyeik is sokkal rosszabbak. A koronavírus-járvány felgyorsította az áttérést az informatizált munkára, de ebben a szektorban csak nagyon kevés nőt lehet találni a globális gazdaságban.

A legkisebb a különbség Skandináviában

Ahogy az várható is volt, a legjobban a nemzetközi összehasonlításban a skandináv államok végeztek: Izland, Norvégia, Svédország és Finnország szerepel a lista élén. Az USA csak a 30-ik ezen a világranglistán. A skála másik végén a szegény országok állnak Afrikában és Ázsiában. Az ENSZ adatai szerint a világjárvány 47 millió nőt taszított nyomorba.

"Ez olyan, mintha egész Spanyolország belecsúszott volna a nyomorba. Mindez azért van, mert a nők tömegesen esnek ki a munkaerőpiacról a pandémia miatt" – nyilatkozta Melinda Gates a CNN tudósítójának a Világgazdasági Fórum jelentéséről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!