szerző:
Tetszett a cikk?

Akkora visszaesés volt a kiskereskedelmi forgalomban, mint amekkora a tavaly áprilisi boltzárat leszámítva sosem, az igazán kellemetlen meglepetés nem ez a most kiadott számokban, hanem az: még 2020 végéhez, 2021 januárjához képest is keveset vásároltak az emberek idén februárban. Úgy tűnik, elhúzódó válságra készültek sokan már akkor is.

5,9 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom februárban az egy évvel korábbihoz képest – számolt a Központi Statisztikai Hivatal. Ez hatalmas visszaesés – ha csak a puszta számot nézzük, a tavaly áprilisi boltzárat kivéve példa nélküli – de nagyon fontos hozzátenni, hogy az idén februári helyzet csak részben magyarázza ezt. Tavaly februárban minden korábbi kiskereskedelmi rekord megdőlt, ahogy a kijárási korlátozástól tartva megindult a felvásárlási láz, ezért most ahhoz viszonyítva nem nehéz nagyot zuhanni.

De nem szabad azt hinni, hogy csak a bázishatás okoz mindent, és amúgy nincsen baj.

Ha nem a tavaly februárhoz, hanem 2021 januárjához viszonyítjuk a most közölt adatokat, akkor is 1,2 százalékos csökkenést látunk.

Pedig már a januári számok is azt jelezték, nagy a baj a magyar gazdaságban, az emberek az elhúzódó válságtól tartva visszafogják inkább a kiadásaikat. Úgy tűnik, ez a helyzet februárra még tovább romlott, és az nem is látszik a számokon, hogy a szigorú lezárások csak márciusban jöttek.

KSH

2021 első két hónapjában összesítve 3,9 százalékkal volt kisebb a forgalom, mint 2020 január-februárjában.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben februárban a forgalom 3,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. Az „élelmiszer jellegű vegyes üzletek” nevű csoport – vagyis minden olyan bolt, ahol ételt is lehet kapni – forgalma 2,6 százalékkal, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 1,6 százalékkal esett vissza.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma összességében 3,3 százalékkal csökkent. Nőttek az eladások az iparcikk jellegű vegyes üzletekben (0,8 százalék). A forgalom volumene csökkent a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer- (13 százalék), a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk- (15 százalék), a bútor-, műszakicikk- (18 százalék), a textil-, ruházati és lábbeli- (24 százalék), valamint a használtcikküzletekben (28 százalék).

A forgalmat továbbra is lehúzza az, hogy sokkal kevesebben tankolnak, amióta többen dolgoznak otthonról: az üzemanyagtöltő állomások forgalma hónapok óta zuhan, ezúttal 10,4 százalékkal volt kevesebb a tavaly márciusi értéknél.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!