szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem tudnak repülni a méhek és még az akácosok is elfagytak. Gond lehet a repcemézzel is.

A szokatlanul hideg idő miatt eddig „alig volt tavasz”, a méhek pedig alig repültek ki a kaptárakból – mondta Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke az InfoRádiónak. Ha 10 fok körüli vagy annál hidegebb az idő, ha akár csak kicsit is szemerkél az eső, vagy fúj a szél, a méhek nem tudnak kirepülni. Ezt nézve pedig Boros szerint

egyes északi megyékben eddig mindössze 3 tavaszi nap volt, és a kedvezőbb fekvésű déli megyékben is csak 7–9 napja volt a méheknek.

A hideg miatt nem fejlődnek a méhcsaládok, aminek következtében az akácvirágzásra nem lesznek úgynevezett kijáró méhek. Így idén kevesebb lesz az akácméz részben emiatt, részben pedig azért, mert a kora tavaszi fagyok idén is sújtották az akácosokat. Bár a károk végső felméréséhez néhány napot még várni kell, Bross szerint az már látszik, hogy

elfagyott az akácosok 50–60 százaléka, és ha lesz még éjszakai fagy, az már végzetes lesz.

A méhgenerációk kimaradása nemcsak az akácméz hiányában mutatkozik majd meg a szakember szerint. A jó idő beköszöntével a repcevirágzáskor sem lesz elég kijáró, virágport gyűjtő méh, ami az amúgy is gondokkal küzdő hazai méhészek helyzetét tovább rontja. Tavaszi, repcevirágzás előtti méz – vagyis a fűzfák, gyümölcsfák virágaiból származó nektárból készített méz – pedig bizonyosan alig-alig lesz 2021-ben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csatlós Hanna Élet+Stílus

Egy szobában voltunk közel egymillió méhhel

Csak az álljon méhésznek, aki fanatikus, mert kizárólag méztermelésből már nagyon nehezen lehet megélni – mondja Barkóczi Sándor füzesgyarmati méhész. A gazda ezért több lábon áll, márciusban megnyitotta például a kaptárlevegős apartmanját, ahol méhek döngicsélése mellett és bódító mézillatban lehet relaxálni. De mi az a kaptárlevegő, miért nem lesz idén elég akácméz, és versenyezhet-e egyáltalán a turizmusra építő méhészete a klímaváltozással vagy a nagyüzemi vegyszerezéssel?