szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

2023-ban Elefántcsontparton rendezik a labdarúgó Afrikai nemzetek kupáját. A stadionokat pedig a kínaiak építik. A párizsi Le Monde helyszíni beszámolója.

Saját nevére keresztelte Elefántcsontpart elnöke a madárfészekre emlékeztető, nemrég felavatott 60 ezres stadiont az ország legnagyobb városától, Abidjantól északra. Az Alassane Ouattara stadion a "kínai nép adománya" Elefántcsontpartnak.

Az avatás után nemrég gyászünnepség is volt a stadionban: márciusban egy német kórházban meghalt az államfő "fia". Politikai gyermekről van szó: Hamed Bakayoko miniszterelnök lett volna az államfő utóda, de rákban meghalt. Az egész politikai osztály felvonult a stadionban, hogy búcsút vegyen a trónörököstől, akiből sohasem lett király Elefántcsontparton.

130 millió euróba került a stadion

A futball népszerűsége Afrikában óriási, az Afrikai nemzetek kupájának megrendezése ezért hatalmas presztízst jelenthet. Csak épp a kontinens államai szegények, nincsen pénzük stadionokra.

Ezt használja ki Peking. A kínaiak "nagyszerű ajánlattal" keresték meg Alassane Ouattara elnököt: ők felépítik a stadionokat, amelyek nélkül nem lehetne megrendezni az Afrika-bajnokságot. Ezt az ajánlatot nem lehetett visszautasítani. Pedig ebben az is benne van, hogy kínaiak két további stadiont is építenek 200 millió euróért Elefántcsontparton.

Mindez persze nem csak pénzről szól: Kínában rengeteg plusz építési kapacitás képződött az elmúlt években, miután Peking visszafogta a lakásprogramokat, mert sok fantomváros keletkezett, ahol nem lakott jóformán senki. A kínai építőipari cégeknek így külföldön kínálnak lehetőségeket. Minthogy Afrikából az egykori gyarmatosítók, az angolok, a franciák, a portugálok mindinkább kivonulnak, a kínaiak bevonulnak. Ma már ők Afrika elsőszámú gazdasági partnerei.

Így érthető, hogy Alassane Ouattara elnök személyesen Hszi Csinpingnek köszönte meg "Afrika legszebb stadionját". Van Li kínai nagykövet "a barátság ékkövének" nevezte a stadiont, melyet négy éven át építettek jórészt kínaiak, bár a Le Monde szerint a látszat kedvéért néhány helyi munkást is alkalmaztak, hogy csökkentsék a helyi munkanélküliséget.

És persze a beruházás sincs ingyen: jó példa erre Zimbabwe, ahol a veterán diktátort kínai jóváhagyással váltották le. Utóda az államfői székben pedig egy Kínában kiképzett hivatásos forradalmár lett.

A program nem most kezdődött, a kínaiak mintegy száz stadiont építettek, illetve újítottak fel Afrikában az elmúlt ötven évben – írja a Le Monde. A stadion szimbólum. Ehhez képest nem is túl drága, hiszen igazán sokba a stadionok fenntartása kerül, de ez már nem a kínaiak problémája. És hogy miért jó ez az afrikai vezetőknek? Afrikában nincsenek nemzetállamok, a stadionok így könnyen a nemzetépítés fórumai lehetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!