szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Júniusra 12 milliárd forintra rúghat a védettségi kártyák gyártási költsége. Mindez olyan plasztiklapokért, amelyek nem tükrözik a védettséget, a világ nagy részén el sem fogadják, és rövidesen egy app helyettesíti őket.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Amíg a védettségi igazolvánnyal rendelkezők kulináris vagy kulturális élvezetekhez való "többletjoga" a jogvédők szerint nem aggályos, az egészségügyi beavatkozások esetében az elektív ellátás plasztikkártyához kötése már nagyon is az lehet. Az oltatlanoknak ugyanis a saját költségükön kell a bevatkozás előtt egy hatósági áron 19 500 forintos PCR-tesztet és egy 9 ezer forintos antigéngyorstesztet csináltatniuk: a pillanatnyi átoltottság alapján ez csaknem 2,7 millió nagykorú magyar állampolgárnak tesz kvázi fizetőssé egy amúgy ingyenes (a Covid miatt ráadásul régóta halogatott) műtétet vagy vizsgálatot. Ösztönzés helyett ez már büntetés.

A magyar védettségi igazolvány ráadásul a nevét megcsúfolva nem is a vírussal szembeni védettséget tanúsítja, hanem csupán azt, hogy a birtokosa már megkapta az okmányt. Ennek informatikai hátteréért egyébként a vakcinaregisztráció és a március elejei tömeges oltáskáosz idején is lebőgött Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. tulajdonában álló cég felel, az adatfeldolgozásért és a gyártásért pedig maga a NISZ.

A nyilvános adatokból arra lehet következtetni, hogy ez kártyánként kétezer forintos tétel, vagyis a júniusra remélt 6 milliós oltottságnál már 12 milliárd forintos tételről van szó – számolt a HVG.

További részletek a HVG e heti számában és a hvg360-on.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!