szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Döntő hét a mostani – írja a Politico: ha ugyanis nem születik uniós megállapodás, akkor minden tagállam megy a maga útján.

Minek nevezzelek? Még abban sincs megegyezés, hogy mi legyen a neve az egységes uniós védettséget igazoló okmánynak. Az Európai Parlament szerint EU Covid–19-igazolvány lenne az utazási kártya neve, eközben az Európai Bizottság digitális zöld kártyáról beszél.

Kedd este nem jutottak döntésre az érintettek. Ezen a héten mindennek el kell dőlnie – nyilatkozta a Politicónak egy EP-képviselő.

A néven túl komolyabb tárgya is van a vitának. Az uniós tagállamok és a Bizottság, illetve az Európai Parlament között még nagyon sok ellentét van, főként a nemzeti hatáskörök ügyében. Sok tagállam fenn kívánja tartani a jogot arra, hogy ha a járvány valamelyik új mutánsa új helyzetet teremt, akkor maga dönthessen a be és kiutazás korlátozásáról – írja a párizsi Le Figaro. Az EP például azt szeretné, ha a tesztek a határokon ingyenesek lennének, de sok tagállam ezt ellenzi, mert sokallja a költségeket.

Az Európai Parlament ahhoz is ragaszkodik, hogy akinek védettségi igazolása van, az ne kerülhessen karanténba vagy ne kelljen negatív tesztet produkálnia a határon. Néhány tagállam ugyanakkor fenn kívánja magának tartani a jogot, hogy ilyen intézkedéseket alkalmazzon.

Mikor lehet uniós utazási kártya?

Ursula von der Leyen bizottsági elnök a két héttel ezelőtti portói EU-csúcson azt mondta, hogy május végére megszülethet a politikai megállapodás, és júniusban már működhet az uniós utazási igazolvány. Június végére lehet zöld kártya – jósolja Franciaország európai ügyekkel megbízott minisztere. Clément Beaune szerint mindenki ebben érdekelt, mert újra kell indítani a turizmust és az egész gazdasági életet.

Ugyanerre mutat rá a VDMA német lobbiszervezet: úgy látják, az Európai Unió gazdasági érdekei megkövetelik, hogy mielőbb legyen olyan igazolvány, amely lehetővé teszi a belső határok gyors átlépését. Thilo Brodtmann vezérigazgató pragmatizmusra ösztönzi a tárgyalófeleket mondván, az európai vállalatok számára rendkívül fontos, hogy a munkatársaik akadálytalanul léphessék át az uniós belső határokat – írja a párizsi Le Figaro.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!