szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jövedelmek igazságosabb újraelosztását vetette fel a kínai elnök. A központi bizottságban sokan néznek rossz szemmel az újdonsült techmilliárdosokra.

Kiigazítják a túl magas jövedelmeket - ígérte meg Hszi Csin-Ping kínai elnök, világos üzenetet küldve a kínai népi köztársaság szupergazdagjainak arról, hogy a jövedelem újraelosztásával kívánják kezelni az egyre növekvő vagyoni egyenlőtlenségeket - írja a Guardian. Az elnök erről a Kínai Kommunista Párt központi pénzügyi és gazdasági bizottságának keddi ülésén beszélt. Azt mondta,

szabályozni kell a túlzottan kiemelkedő jövedelmeket, és arra kell ösztönözni a magas keresetű csoportokat és vállalatokat, hogy többet adjanak vissza a társadalomnak.

A bizottság jelezte, folytatják a közös jóléti menetrendet, amely azt követően került a politika fókuszába, hogy a párt központi bizottságában többen nem nézték jó szemmel az új, gazdag vállalkozói réteg felemelkedését.

Hszi várhatóan kirerjeszti a vagyonadót és emeli a jövedelemadó-kulcsokat, de az örökösödési-, a vagyon- és a nyereségadó további emelése sem kizárt. Emellett várhatóan emelni fogják a közszféra béreit, hogy csökkensték a korrupció kockázatát.

Elemzők felhívták a figyelmet, hogy az egyik legnagyobb kínai techcég, a Tencent játékfejlesztő és közösségi médiás társaság már jelezte is, hogy bővíteni fogja társadalmi kötelezettségvállalásait, miközben kiemelkedő második negyedéves profitról számoltak be. Pony Ma vezérigazgató azt bizonygatta, cége elsődleges célja, hogy segítse a kis- és középvállalkozások, a közszolgáltatások és a vállalatok belső együttműködését és az ügyfeleikkel való kapcsolattartást.

A Tencent által fejlesztett játékokat (mint például a túlélős-lövöldözős PlayerUnknown's Battlegrounds) augusztus elején a kínai állami médiában szellemi ópiumnak bélyegezték, arra kényszerítve a céget, hogy szigorítson a gyerekek hozzáférésének ellenőrzésén.

A kínai kommunista párt az utóbbi időben igyekszik megakadályozni, hogy heti rendszerességgel váljanak multimilliárdossá techcégek vezetői. Jellemző példa volt, amikor tavaly megakadályozták, hogy a sanghaji és hongkondi tőzsdére vigyék az Alibaba résztulajdonában lévő Ant techcéget. A lépéssel megerősödött volna az Alibaba tulajdonosa, Jack Ma, a világ egyik leggazdagabb emberének pozíciója.

Az állami törekvést már érzik is zsebükön a leggazdagabb kínaiak: a Bloomberg által nyomon követett két tucat kínai technológiai és biotechnológiai milliárdos együttes vagyona 16 százalékkal csökkent június vége óta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG HVG Hetilap

Behódolt Jack Ma

A kínai versenyhatóság az ország történetében példátlanul magas, 2,8 milliárd dollárnak megfelelő büntetést szabott ki az Alibaba online áruházra arra hivatkozva, hogy az visszaélt az erőfölényével a riválisaival, valamint a különböző platformjain árusító kereskedőkkel szemben. Az Alibabának teljesen át kell alakítania a működését, hogy az megfeleljen a versenyszabályoknak, és erről jelentést kell készítenie. Az indoklás szerint az óriáscég nem engedte meg, hogy eladói a riválisai platformjain is megjelenjenek, ezzel korlátozta a versenyt és az innovációt. Az Alibaba valóban erőltette a kizárólagos megállapodást, és a büntetés is piacgazdasági logikájúnak tűnik, ám valójában a Kínai Kommunista Párt él vissza az erőfölényével, hogy megmutassa, meghatározó szerepét még az ország egyik leggazdagabb embere, az Alibabát és az Ant Group fintech óriást létrehozó Jack Ma sem vonhatja kétségbe. Ő élesen bírálta a hagyományos kínai bankszektort és a pénzügyi hatóságokat, majd nem sokkal később a felügyelet felfüggesztette az Ant elsődleges részvénykibocsátását, ami a világ legnagyobbja lett volna. Erről állítólag maga Hszi Csin-ping pártfőtitkár-államfő döntött. Az Ant hétfőn bejelentette, hogy átalakul, és pénzügyi holdingként aláveti magát a kínai jegybank felügyeletének.