szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

28400 milliárd dollárban határozta meg a washingtoni kongresszus az államadósság plafonját, de Joe Biden amerikai elnök olyan ütemben zúdítja a pénzt a piacokra, hogy hamarosan megközelíthetik ezt a szintet. Janet Yellen pénzügyminiszter a Wall Street Journalben fordult a kongresszushoz és a közvéleményhez.

"Történelmi pénzügyi válságot válthat ki, ha az állam nem folytathatná az eladósodást: megindulna a kamatlábak emelkedése és ennek következtében brutálisan csökkennének a tőzsdei árfolyamok" - hangsúlyozza az USA pénzügyminisztere. Janet Yellen régi politikai küzdelmet folytat ezzel, hiszen az Egyesült Államokban a hatvanas évek óta késhegyig menő harcot vív egymással a két nagy párt az adósságplafon ügyében. Eddig már 80-szor függesztették fel az erre vonatkozó törvényt - mindig az aktuális helyzet hatására. Augusztus elseje óta van érvényben az adósságplafon, amelyet azt megelőzően két évre felfüggesztettek, mert Donald Trump akkori elnök alkut kötött a kongresszussal.

Októberre elfogyhat a kincstár pénze. Erre figyelmeztette nemrég a Biden-adminisztráció a közvéleményt és a politikusokat, akik a döntésekkel befolyásolhatják a helyzetet. Ez nagyon gyorsan drámaivá válhat, ha az USA nem folytathatná a kölcsönök felvételét.

Janet Yellen szerint "napokon belül több millió amerikai nem juthatna pénzhez, körülbelül 50 millió nyugdíjas nem kapná meg a járandóságát, a katonáknak nem fizetnék ki a zsoldot stb."

A pénzügyi válság azonban tartósan rontaná az USA versenyképességét is. "Ebből a krízisből olyan nemzet kerülne ki, amely tartósan legyengült" - emelte ki Yellen.

Az USA még sohasem ment csődbe, de 2011-ben közel állt ehhez. Akkor - Barack Obama elnöksége idején - tartós volt a kötélhúzás a kongresszusban, és ennek az lett az eredménye, hogy a Standard & Poor's lerontotta az USA AAA adósbesorolását. A piacon pánik tört ki, amelyet csak igen nehezen sikerült megfékezni.

Yellen utalt arra, hogy a pandémia nehéz helyzetbe hozta az amerikai kormányzatot is: "az elmúlt 17 hónap próbára tette országunk gazdasági erejét. Ezért az adósságplafon felemelését tovább már nem halogathatjuk."

Mi lenne akkor, ha a kongresszus nem emelné meg hamarosan az adósságplafont? "Most jövünk ki épp egy gazdasági válságból, de ebbe vissza is eshetünk pedig ez elkerülhető lenne" - figyelmeztette az ellenzéki honatyákat Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter a Wall Street Journalben.

A Wall Street a kormány mellett áll

A pénzügyi lobbik múlt kedden sürgették a republikánus törvényhozókat az adósságplafon emelésére. Ugyanezt tette az Amazon új főnöke, Andy Jassy, aki a világ leggazdagabb emberét, Jeff Bezost követi ezen a poszton.

Mitch McConnell, a republikánus frakció szenátusi vezetője ironikusan utalt arra, hogy a többségi demokratáknak megvan az erejük a törvény keresztülvitelére egyedül is. Ám jelneleg egyetlenegyegy szavazattal tudnak csak diadalmaskodni a demokraták a szenátusban. Ezzel a módszerrel akarják keresztülvinni Biden 3600 milliárd dolláros szociális támogatási csomagját, de szeretnék, ha az adósságplafon emelését mindkét párt támogatná.

Ezért is írt drámai hangvételű cikket Janet Yellen pénzügyminiszter a Wall Street Journalben, hogy rádöbbentse a republikánusokat a nemzeti sőt globális felelősségükre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!