szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A gyanús ügyeket vizsgáló bizottság a járvány miatt megcsúszott a jelentésével, a mandátuma meghosszabbítását kéri.

A korábbi ciklusok tíz korrupciógyanús esetét kivizsgáló fővárosi bizottság megalakításáról tavaly júniusban döntött a Fővárosi Közgyűlés: a parkolási rendszer, a patkányirtás, a biodóm, a Rác fürdő, a 3-as és a 4-es metró, a Bálna, a BKV eladósítása, a Combino villamosok és az elektronikus jegyrendszer ügyében szerettek volna tisztábban látni. Havasi Gábor elnök a testület mandátumának meghosszabbítását kezdeményezte, mivel a koronavírus-járvány miatt nyolc hónapig nem tudtak ülésezni, így megcsúsztak az összegző jelentésük elkészítésével – írja a Népszava.

Több, a vizsgálóbizottság listáján szereplő ügyben azonban már lépett az önkormányzat vagy valamelyik cége: hat esetben indult per vagy született feljelentés.

  • A Főtáv Zrt. 2020. december 21-én ismeretlen tettes ellen különösen jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés bűntettének kísérlete miatt tett feljelentést, miután a cég vezetése az önkormányzati választás előtti napon kötött három évre szóló kétmilliárd forintos létesítmény-üzemeltetési szerződést. Ennek nyomán Karácsony Gergely azonnal menesztette a főigazgatót, Mitnyan Györgyöt. A nyomozás azóta is folyik a Budapesti Rendőr-főkapitányság Korrupciós és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztályán.
  • A Főtáv áprilisban újabb feljelentést tett az éves bérfizetési gyakorlat miatt Mitnyan György és egy volt munkavállaló, Gazsó György ellen. Ezt az ügyet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vizsgálja.
  • Szintén áprilisban a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. különösen nagy értékre elkövetett hűtlen kezelés gyanúja miatt tett feljelentést, mivel az emiatt aztán szintén menesztett Nagy László Albert vezérigazgató közvetlenül az Fővárosi Közgyűlés alakuló ülése előtt írta alá a két évre szóló, másfél milliárd forint értékű pernye-szerződést egy, a Mészáros Csoporthoz tartozó céggel.
  • A biodóm-beruházás miatt a főpolgármesteri hivatal tett feljelentést hűtlen és hanyag kezelés miatt tavaly októberben, ám az ennek alapján indított eljárást bűncselekmény hiányában idén júliusban megszüntette a Nemzeti Nyomozó Iroda.
  • Ugyanez történt a 3-as metró kocsibeszerzésének ügyében is, amely miatt idén márciusban tettek feljelentést.
  • Az elektronikus jegyrendszer ügyében per indult: a Budapesti Közlekedési Központ márciusban döntött arról, hogy választott bíróság elé viszi a kivitelező német céget, a Scheidt&Bachmannt.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!