szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Precedensértékű ítélet született a NAV kontra Boehringer ügyben, a jövőben a cégek tömegesen kérelmezhetik majd az utólagos áfa-visszatérítést.

A NAV pert vesztett a Boehringer Ingelheim Pharma gyógyszergyárral szemben az Európai Unió bíróságán, aminek eredményeképpen több mint 350 millió forintot vissza kell fizetnie cégnek – írja a Telex.

A portál szerint az ügy minden bizonnyal precedensértékű lesz, a gyakorlat szerint ugyanis, amivel a Boehringert „túladóztatták”, az összes államnak beszállító gyógyszergyártót érinti, és más iparágak érintettjei is megpróbálkozhatnak ezek után a befizetett áfájuk egy részének visszakérésével.

Az ügy előzménye, hogy a Boehringer magyarországi fióktelepe úgynevezett önellenőrzés alapján visszaigényelt az államtól jelentős összegű áfát, mert álláspontja szerint az általa a magyar piacon forgalmazott, tb-támogatott gyógyszerek után ténylegesen kevesebb pénz maradt nála, mint amennyit a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) fizetett neki a gyógyszerekért – az áfát viszont a teljes összeg után fizették be az államkasszába.

Az Európai Unió áfa-irányelve viszont egyértelműen fogalmaz: áfát csak a tényleges vételár után szabad beszedni, a Boehringer ezért ment perre a NAV-val.

A mostani ügy először magyar bíróságon futott, de aztán átkerült az EUB-ra, ahol végül október 6-án meg is született az ítélet. A bíróság a gyógyszergyártóval értett egyet, és az adósemlegesség elvére hivatkozva kimondta, hogy „az adóhatóság által beszedett összeg nem lehet magasabb, mint amelyet a végső fogyasztó megfizetett, azaz a tagállamok kötelesek az adóalap csökkentésre minden olyan esetben, amikor az adóalany az ügylet teljesítését követően az ellenértéket részben vagy egészben nem kapja meg”.

Így a gyógyszergyártónak vissza kell kapnia a perrel érintett időszakra az árengedmény után befizetett áfát. Nem kis összegről van szó, a 2013. október és 2017. december közötti időszakra 354 millió forintot fog visszatéríteni az adóhatóság a cégnek.

Az adózás rendjéről szóló törvény tartalmaz egy passzust, amely alapján ha az EU bírósága a közösségi joggal ellentétesnek minősít egy szabályt, az érintettek 180 napon belül visszakérhetik a nekik járó összeget, ebben az esetben az érintetti körbe a nagy, államnak beszállító gyógyszercégek biztosan beletartoznak.

A Telexnek nyilatkozó adószakértő szerint konkrét ügyben született döntés alapvetően a gyógyszeriparban működő olyan vállalkozásokat érinti, amelyek a NEAK-kal támogatásvolumen-szerződéseket kötöttek, vagy a támogatásvolumen-szerződésekben foglaltakhoz hasonló egyéb befizetések teljesítésére kötelezettek jogszabály vagy akár civiljogi megállapodás alapján. Ezen cégek viszont várhatóan tömegesen kérelmezik majd az utólagos áfa-visszatérítést a következő fél évben. A végösszeg így minden bizonnyal milliárdos nagyságrendű lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!