szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az adókedvezmények kihasználása érdekében sokan év utolsó napjaiban fizetnek még be plusz pénzt a nyugdíjcélú megtakarításaikra, egészség- vagy önsegélyező pénztárukba. A családosok extra szja-visszatérítése miatt az idén ez nem mindenkinek üzlet, de ha marad még az adóból, akkor ugyanúgy érdemes lehet élni ezzel. Akár a lakáshitelünket is kedvezményesen törleszthetjük így – derül ki a Bank360.hu összesítéséből.

Év végén sokaknál áll plusz pénz a házhoz, például a munkáltatótól kapott bónusz, pulykapénz, karácsonyi ajándék formájában. Vagy egyszerűen marad még valamennyi az ünnepi bevásárlások után. A kapott vagy el nem költött pénzt költhetjük az adóspóroló öngondoskodásra is. Fektethetünk a nyugdíjunkba, az egészségünk megőrzésébe, sőt a meglévő hitelterheinket is csökkenthetjük az év végi pluszpénzből, mindezért cserébe pedig 20 százalékos adójóváírással számolhatunk.

Idén ez sokakra nem lesz érvényes

Az öngondoskodás év végi sláger, a tapasztalatok szerint sokan az utolsó napokban fizetnek be nagyobb összeget a meglévő megtakarítási számlákra a minél magasabb adójóváírás érdekében. Idén kivételesen ez sokaknál elmaradhat, mivel az egyszeri családi szja visszatérítésnek köszönhetően a gyerekes családok eleve visszakapják a 2020-as átlagbér összegéig az idén befizetett személyi jövedelemadót. Egy szülőnél ez az összeg maximum 809 ezer forint lehet.

Az öngondoskodási befizetések most csak azok számára jelenthetnek plusz pénzt adókedvezmény formájában, akik az átlagbérnél többet visznek haza, és az szja-visszatérítés után még marad adójuk, amiből más kedvezményeket is ki tudnak használni. Érdemes tehát ezzel is kalkulálni, de ha marad még szja-keret, akkor annak terhére a kedvezményeket ugyanúgy ki lehet maxolni az év végi befizetésekkel.

A Bank360.hu elemzői összegyűjtötték, hova érdemes befizetni azoknak, akik nem részesülnek a családi adó-visszatérítésből, vagy azon felül tudnak és szeretnének további adójóváíráshoz jutni.

  • Nyugdíjbiztosítás

Az öngondoskodás egyik kézenfekvő formája a nyugdíjcélú megtakarítás. Ennek népszerű eszköze a nyugdíjbiztosítás, amivel évente akár 130 ezer forint adójóváírást is el lehet érni. Ehhez évente legalább 650 ezer forintot kell befizetni nyugdíjbiztosítás formájában, a kedvezményt pedig az adott évben befizetett személyi jövedelemadóból lehet visszaigényelni.

A nyugdíjbiztosításoknak két fő típusa van: a „hagyományos” életbiztosítás és a befektetési egységekhez kötött, más néven unit-linked biztosítások. Előbbiek általában alacsonyabb kockázat mellett kínálnak szerényebb hozamot, míg a unit-linked biztosításoknál nagyobb szerep jut a befektetőnek. Ezáltal, ha kellőképpen otthonosan mozog a befektetések világában, magasabb hozamra is szert tehet.

  • Nyugdíj előtakarékossági számla

Szintén a nyugdíjas évekre félretett megtakarítás gyarapításában segít a NYESZ, vagyis a nyugdíj előtakarékossági számla. Hasonlóan a biztosításhoz, a 20 százalékos állami adójóváírás ebben az esetben is igénybe vehető, maximum 100 ezer forintig. Ehhez legalább félmillió forint befizetésére van szükség éves szinten.

A jóváírást ebben az esetben is minden évben a személyi jövedelemadó bevallásakor kell igényelni, a jóváírt összeg pedig tovább gyarapíthatja a NYESZ számlaegyenleget.

  • Önkéntes nyugdíjpénztár

Az önkéntes pénztárak között népszerű megtakarítási forma a nyugdíjpénztár, ami az olcsóbb befektetési lehetőségek közé tartozik. A 20 százalékos adójóváírás a fentiekhez hasonlóan itt is érvényesíthető, legfeljebb 150 ezer forintig. Ehhez évente legalább 750 ezer forintot kell befizetni a nyugdíjpénztári számlára. A nyugdíj megtakarítást akár a munkáltató is fizetheti például cafetéria formájában, viszont ebben az esetben a visszatérítés nem vehető igénybe.

A nyugdíj előtakarékossági formák közül érdemes legalább az egyikkel hosszú távra tervezni, viszont ha a megtakarítás gyűjtögetése mellett az adójóváírást is maximalizálni szeretnénk, párhuzamosan legalább két eszközt is választanunk kell. Összesen ugyanis akár 280 ezer forint adójóváírás is visszaigényelhető évente, ehhez azonban legalább két típusú megtakarítást is fizetni kell.

  • Önkéntes egészségpénztár

Az egészségpénztári befizetések felhasználása a legrugalmasabb az adójóváírást érdemlő megtakarítások közül. Amellett, hogy finanszírozható a segítségével a magánorvosi ellátás, számos egyéb, az egészségmegőrzéshez vagy rehabilitációhoz kapcsolódó termék és szolgáltatás is elérhető ebben a formában, a gyógyszerektől a babaápoláson át a gyógytornáig. A minimum havi befizetés mindössze néhány ezer forint, de természetesen nagyobb összeget is betehetünk az egészségpénztári számlára, ha több egészségügyi kiadás van tervben.

A 20 százalékos adójóváírás az egészségpénztáraknál is igénybe vehető, legfeljebb 150 ezer forintig. Azzal mindenképpen számolni kell, hogy az önkéntes pénztárakba történő befizetések után összesen járhat a 150 ezer forintos jóváírás – vagyis a nyugdíjpénztárba és az egészségpénztárba befizetett összeg után külön-külön nem számolhatunk ekkora kedvezménnyel.

  • Önsegélyező pénztár

Az egészségpénztárak zöme egyben önsegélyező pénztárként is működik. Az önsegélyező pénztárba befizetett pénzből például a fennálló lakáshitel tartozásunkat csökkenthetjük, a legfeljebb a tárgyév első napján érvényes havi minimálbér 15 százalékáig – ez 2021-ben 25 110 forint, jövőre pedig 30 000 forint lesz. A 20 százalékos adójóváírással kapcsolatban ugyanaz vonatkozik az önsegélyező pénztárba befizetett pénzre, mint a többi önkéntes pénztárra, vagyis az összesen visszaigényelhető adó összege 150 ezer forint a három pénztár esetén.

Egyéb kedvezményeket is kiaknázhatunk

Bár kisebb összeget jelent, de szintén a személyi jövedelemadóhoz kapcsolódó kedvezmények közé tartozik az első házasok kedvezménye, amit a házasságkötést követő 24 hónapban vehetnek igénybe a fiatal házasok, valamint a személyi kedvezmény, amire különböző betegségekkel együtt élő munkavállalók lehetnek jogosultak. Utóbbiak 2022-ben a minimálbér 10 százalékával kell számolhatnak, azaz havi 10 000 forint személyi kedvezményt tudnak igénybe venni.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!