Tetszett a cikk?

A lengyel ellenzék attól tart, hogy a Mol továbbadja a felvásárlás előtt álló Lotos kúthálózatot orosz cégeknek.

Ha a kormánypárt tényleg a „politikailag Moszkvához kötődő” magyar Molnak adja el a Lotos vállalat benzinkútjait, az azt bizonyítja, hogy a kormány az oroszoknak kedvező politikát folytat – jelentette ki Donald Tusk volt miniszterelnök, a legnagyobb lengyel ellenzéki párt vezetője a legújabb hírre reagálva. Attól tart ugyanis, hogy a Mol továbbadhatja a kúthálózatot orosz cégeknek, amit károsnak tartana.

Mint a hvg.hu vasárnap beszámolt róla, a Radio Zet kereskedelmi adó tette közzé a hírt, hogy a Mol lehet a vevő, bár hivatalos közlés még nincs, sőt az érintett cég médiaspekulációnak nevezte az egészet. A történet 2018-ban kezdődött, amikor a legnagyobb lengyel olajipari konszern, a PKN Orlen bejelentette: meg akarja vásárolni kisebb riválisát, a Lotost.

Ezt az Európai Bizottság a piaci verseny fenntartása érdekében azzal a feltétellel engedélyezte, hogy előbb el kell adnia a Lotos töltőállomásainak 80 százalékát (389 darabot), amelyeket az Orlen ettől függetlenül köteles lesz ellátni üzemanyaggal, valamint 30 százalékos részesedést a cég gdanski olajfinomítójában. A korábbi hírek szerint versenyben volt a szaúdi Aramco, a brit BP, a norvég Circle K (korábbi nevén Statoil) és a Mol, amely már 11 éve bejelentette érdeklődését a Lotos iránt, amikor az Orlen még nem szerepelt az ügyletben. Tavaly augusztusban megerősítette, hogy be akar vásárolni a lengyel üzemanyag-kiskereskedelmi piacon.

Most a Radio Zet úgy tudja, hogy a benzinkutakat a Mol csoport veheti meg, az olajfinomítóban való részesedést pedig a Saudi Aramco. A döntést a lengyel kormány hozza meg, amely a tőzsdén is jelen lévő Lotosnak 53,2 százalékos tulajdonosa, és 27,5 százalékos részesedésével a szintén tőzsdei Orlenben is meghatározó befolyást gyakorol. Az ellenzéki tiltakozás aligha befolyásolja a kormányt, bár az orosz befolyás beengedésének vádja kellemetlen, hiszen a lengyel politika erősen oroszellenes, és éppen az ellenzéket szokták oroszbarátsággal vádolni. Igaz, ennek éppoly kevés tárgyi bizonyítéka van, mint annak a Tusk által említett spekulációnak, hogy a magyar olajcég az üzlet elnyerése esetén továbbadná a benzinkutakat egy orosz partnernek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!