szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Monetáris szigorítással lehet és kell is megfékezni az inflációt, ahogy azt már az 1970-es évek válságának végén is láttuk – véli a jegybankelnök, aki sok hasonlóságot lát az ötven évvel ezelőtti és a mostani helyzet között.

Egyre többen egyre több hasonlóságot látnak az 1970-es és a 2020-as évtizedek között – állapította meg Matolcsy György a Magyar Nemzeti Bank honlapján megjelent írásában. A jegybankelnök arra kereste a választ, tényleg visszatérhetnek-e az 1970-es évek.

A válasz röviden: nem, mert semmi sem ismétlődik azonosan a történelem során. Hosszabban pedig: igen, mert a világpolitika, a gazdaság és a pénz területén sok hasonlóság lehet a két évtized között”

– írta.

Mindkét évtized arról emlékezetes, hogy lezárult az általános gazdasági fellendülés nagyjából 25 éven át tartó időszaka. Az előttünk álló időben Matolcsy szerint tartós marad az infláció, emelkednek a kamatok, tartósan magasan alakulnak a költségvetési hiányok és az államadósságok, mérsékelt lesz a GDP-növekedés, romlik a beruházási környezet, veszélybe kerül a magas foglalkoztatottság és állandósulnak a társadalmi feszültségek.

Az 1970-es évek egyik nagy tanulsága az, hogy monetáris szigorítással lehetett megfékezni az inflációt – írta Matolcsy. Arra emlékeztetett, hogy az Egyesült Államokban az 1979 végére 9 százalékra nőtt inflációt akkor győzték le, amikor a Fed 20 százalékosra emelte az alapkamatot. Amelyik országok pedig nem voltak képesek megfékezni az árak elszállását, azok „a magas költségvetési hiányok miatt felhalmozódó államadósságok terhét máig a hátukon hordják”.

Matolcsy azzal zárta az írását: Magyarországon már felismerték a 2020-as évtized kihívásait, az elmúlt két év válságkezelésére az egész évtizedben alapozhatunk.

Ezen felül pedig utóiratként megjegyezte:

Amikor az elefántok küzdenek, a fű az, aki szenved” – afrikai közmondás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Matolcsy György feldarabolná Budapestet

Túl nagy a főváros az országhoz képest a jegybankelnök szerint, ezért kisebb részekre kell bontani. Víziójában külön város lenne Óbuda, Zugló, Kelenföld és a többiek, a 600 ezres városmag pedig egyszerre válhatna többek között globális sport- és wellnessfővárossá. A külső kerületek négymilliós szerencsepatkója lehetne szerinte az ország motorja.