szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Távolabb került a forint a 400-as szinttől, de még így is sokkal gyengébb, mint két hete volt.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A kora reggeli 388-as szintről 382–384 környékéig erősödött a forint árfolyama az euróhoz képest. Volt egy rövid időszaka a délelőttnek, amikor ennél is jobban állt, és „csak” 381 forintot kellett adni egy euróért. A két nappal ezelőtti 399-es szinthez képest ez jelentős javulás, az orosz–ukrán háború kitörése előtti 355–360-as sávhoz viszonyítva azonban most is nagyon rossz a helyzet.

Az erősödés egyik legfontosabb oka az lehet, hogy a befektetők beárazták az újabb kamatemelést. A Magyar Nemzeti Bank kedden döntött úgy, hogy feljebb tolja a kamatfolyosó tetejét, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy teret nyitott magának a csütörtöki kamatemelésre. Az egyhetes betéti tender kamata ugyanis – ami, mivel jóval magasabb, mint az alapkamat, most az irányadó kamatnak számít – a mostani 5,35 százalékról csak így nőhet tovább. Azzal, hogy a kamatfolyosó teteje 6,4 százalékos lett, egészen eddig meg lehet emelni a következő, csütörtökön esedékes egyhetes betéti tenderen.

Segítheti az erősödést az is, hogy az európai tőzsdéknek, így a magyarnak is, egyelőre jó napjuk van. A hét legfontosabb magyar makrogazdasági mutatója, a februári inflációs adat is a délelőtt jött ki, és ugyan a 8,3 százalékos infláció a legmagasabb 2007 augusztusa óta, nagyjából megegyezik a szám azzal, amit az elemzők vártak, és újabb ösztönzés lehet az MNB-nek a további kamatemelésre. És az is számíthat az ilyen erősödésnél, hogy egy annyira bizonytalan világgazdasági helyzetben, mint amilyen a mostani, megjelenhet a spekuláció mellett az egyszerű túlreagálás is, mint amilyet pár napja láthattunk, amikor 400-hoz közelített az árfolyam.

Az ukrajnai háborúról szóló percről percre tudósításunkat ide kattintva éri el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

Így esett a forint az euróval szemben 229-ről közel 400-ig

1999 első munkanapján, amikor először lehetett kereskedni a január 1-jén bevezetett új pénzzel, az euróval, napi átlagban 251,43 forintba került egy euró, 2008-ban 229,11-ig erősödött. Azóta több alkalom is volt, amikor nagyot esett, mostanra a 400-as szint közelébe jutottunk. Az elmúlt 23 év nagy forinteséseit néztük át.