Már rég nem a Covid a legnagyobb ellenség a 25 milliós lezárt Sanghajban
Van, aki már a kínai kommunista rendszer tesztjének látja, ami a Távol-Kelet egyik gazdasági központjában zajlik. Ez persze lehet túlzás, ám az biztos, hogy a karantén alá vont városról még sokáig fogunk beszélni a jövőben.
- Biztonságos egyszerre felvenni az influenza és a koronavírus elleni védőoltást?
- Nem várt felfedezést tettek magyar tudósok, amikor a Covid eredetét kutatták
- Áttörést érhettek el magyar kutatók: a daganatok ellen már használják, most újabb fegyver jöhet a súlyos Covid elleni harcban
Több mint 27 ezer új koronavírus-fertőzöttről számoltak be a hatóságok csütörtökön Sanghajban. A szám annak fényében óriásinak számít, hogy az elmúlt hetekben a pekingi vezetés a város először részleges, majd teljes lezárása mellett döntött. (A lezárás lépéseiről ide kattintva olvashat bővebben.)
Sanghaj lezárása a Kínában bevált zéró tolerancia elvének megfelelően nem okozott meglepetést, a rekordszámú fertőzés azonban többet jelent a politikai sikertelenségénél: a metropolisz Kína egyik gazdasági központja: a város termeli a legtöbb GDP-t, 679 milliárd dollárt, avagy 236 ezer milliárd forintot. Ez a kínai gazdasági teljesítmény 3,8 százaléka. Itt található a világ harmadik legnagyobb tőzsdéje, itt lakik az ötödik legtöbb milliárdos a világon.
Nem mellesleg a város Kína legfőbb kapuja a nyugati világ felé: 2021 végén több mint 800 multinacionális nagyvállalatnak volt regionális vagy országközpontja a településen, több mint 70 ezer külföldi cégnek irodája. Ezek miatt Sanghaj a Kína és a világ közötti kereskedelem több mint 10 százalékáért felel. A reptér forgalma 122 millió utas volt 2019-ben, amivel csak London, New York és Tokió tudja felvenni a versenyt, a helyi kikötő pedig a világ legforgalmasabb konténerforgamát bonyolítja. És bár hivatalosan a kikötő nyitva maradt, az adatok azt mutatják: sok hajó hiába várakozik a rakodásra.
A város az egyik legnagyobb technológiai központja is Kínának, ahol többek közt a Volkswagen, a General Motors és a Tesla is rendelkezik saját gyárral, a Ford nemrég nyitott saját központot, de a világ legnagyobb chipgyártójának, a TSMC is van itt üzeme, az AstraZenecának pedig kutatás-fejlesztési központja. A mostani lezárások miatt pedig sok gyárnak be kellett zárnia, ami látható nyomokat hagyott nemcsak az autóiparban, hanem globális beszállítói láncokban is.
Mindezek felett egy ekkora központ lezárása pedig olyan, elsőre nem gondolt hatásokkal is jár, mint az olajár mozgatása. Kína ugyanis a világ legnagyobb olajimportőre, így a lezárás hatására, magyarán a kereslet beesésére csökkeni kezdett az olajár, amikor pedig arról jöttek a hírek, hogy részlegesen megnyitnak néhány kerületet, akkor elindult felfelé.
Ezek után nem csoda, hogy a Világbank egyik friss jelentése a globális gazdaságra való egyik legnagyobb veszélynek tekinti a kínai lezárásokat (az ukrajnai háború és a Fed kamatemelései mellett), hiszen azok lassítják a kínai GDP-t, márpedig, ha a világ egyik legnagyobb gazdasága lelassul, azt mindenki megérzi.
Harc az ételért
A globális gazdasági hatások csak egy részét jelentik a lezárásoknak, a helyieket sokkal jobban aggasztja, hogy városban kezd eluralkodni a káosz: egyre kevesebben férnek hozzá a létszükségletű dolgokhoz, így néha egészen egyedi megoldásokhoz nyúlnak. A Bloomberg számolt be arról, hogy egyre többen bartereznek, lényegében bármit adnak bármiért: a cigiért sör, húsért pelenka éppolyan megszokott üzlet, mint amikor valaki szódavizet ajánl azért, hogy valamilyen zöldséghez jusson.
"It could be meat for veggies or even, cigarettes for beer."
— Bloomberg Quicktake (@Quicktake) April 14, 2022
Locked-down Shanghai residents are bartering food and necessities that money can't buy. @allenwan290 explains how deals are being made via China's WeChat app https://t.co/iTCt5JjwXW pic.twitter.com/RXJlWbH7J6
A beszámoló szerint gyakran előfordul az is, hogy pénzért nem is hajlandóak semmit sem adni, hiszen annak annyira nincs értéke a jelenlegi karanténban. Ennek két oka van: egyrészt az áruhiány, másrészt az utóbbi időkben nagyon durván megugró árak. A Wall Street Journal azt írta, hogy a korábban 15 dolláros (kb 5200 forint) hamburger ma már 40 dollárba (közel 14 ezer forint) került egy kiszállítással foglalkozó étteremben.
A lapnak nyilatkozó sanghaji lakos ugyanakkor azt állítja, örömmel kifizette az összeget, mert így legalább normális ételhez jutott. Meg amúgy sem volt ideje sokat gondolkodni: állítása szerint pár pillanat múlva már minden ételt elkapkodtak a helyiek az éttermi applikációból. És bár végül kiderült, hogy az étterem kihagyta a salátát a burgerből, így sem panaszkodott, mondván, legalább friss húshoz jutott.
Az ilyen esetek természetesen a hatóságok figyelmét sem kerülik el, egy szerdai sajtótájékoztató a rendőrség úgy nyilatkozott, hogy már közel 200 esetben indítottak eljárást hirtelen árnövekedés és egyéb fogyasztói viták miatt. A terv pedig természetesen a még szigorúbb kontroll, hogy ilyen esetek a jövőben ne fordulhassanak elő.
Hiába a hatóság látszólag kemény fellépése, a folyamat már elindult és úgy tűnik, egyelőre nincs megállás. A The New York Times számolt be arról, hogy a sanghaji helyzetet látva a pekingi lakosok is elkezdték felhalmozni az ételt, volt, aki három hónapra elegendőt vásárolt. Ők vélhetően azt szeretnék elkerülni, hogy úgy járjanak, mint az alábbi sanghaji lakos, aki a csendes tiltakozás eme látványos módját választotta:
Symbolic protest in Shanghai. pic.twitter.com/iSelmYEQ6X
— James Melville (@JamesMelville) April 11, 2022
A helyzet egyre rosszabb
Az utóbbi időben a fő kérdés immár nem az, hogy meg lehet-e állítani a koronavírus-járványt a kínai metropoliszban, hanem az, hogy mindennek milyen hatással lesz egész Kínára. A feszültséget ugyanis nem csak az egyes termékek hiánya okozza.
Sokak felháborodását váltotta ki például az a szabály, hogy ha egy gyerek koronavírustesztje pozitív, akkor is elkülönítik, ha a szülők nem kapták meg a fertőzést. És a kor semmit sem számít: számos videó kerül ki az internetre, amelyeken azt látni, hogy a pár hónapos csecsemőtől a pár éves gyerekig mindenkit összeterelnek, sőt, van, hogy hárman, négyen fekszenek egy ágyban.
A szülők pedig tehetetlenek: egy anyuka a WSJ-nek panaszkodott, hogy ő is látott egy ilyen videót és bár bízott benne, legalább ilyen formában viszontláthatja gyermekét, csalódnia kellett. Amióta ugyanis elválasztották tőle a lányát, semmilyen információt nem kapott róla. Márpedig az ilyen esetek, a szigorúan szabályozott, de hagyományosan családcentrikus kínai társadalomban is sokakat háborítanak fel. Egy másik anyuka ugyan kapott egy videót a kórházból, de abban sem volt sok köszönet: a gyermeke ágya felett álló doktor megkérdezte, vajon minden ellátással elégedett-e, mire a gyerek egy bólintással válaszolt. „A lányom nagyon zavarodottnak és természetellenesnek tűnt” – mondta a WSJ riporterének, hozzátéve: „A járvány jelenleg egyáltalán nem ijesztő. A szeretteimtől való elválasztás viszont igen”.
Minderre pedig rájön az egészségügyi ellátások akadozása: sokan nem jutnak hozzá az alapvető ellátásokhoz, volt, aki a rák elleni, más az epilepsziagyógyszeréhez nem fért hozzá. Kórházba pedig nem lehet menni, hiszen azok már így is tele vannak. A Reuters például arról számolt be, hogy a pozitív tesztet produkálók egymástól mindössze egy karnyújtásnyira, tábori ágyakban fekszenek egy irodaházban(!), miközben körülöttük szétszórva hevernek a bőröndjeik, illetve minden, amit hirtelen fel tudtak kapni, amikor a hatóságok elvitték őket. A helyzetüket nem segíti, hogy 200 főre jut 4 darab vécé, nincs fürdési lehetőség, ételként pedig mindössze egy szelet kenyeret kaptak. És ez csak egy, a mintegy 60 hasonló intézményből, amit sietve felhúztak Sanghajban.
After testing positive for COVID, people at a quarantine facility in Shanghai lie in rows of grey camp beds, separated by less than an arm's length, with suitcases and other belongings strewn next to them https://t.co/GlIxVIxQ1N pic.twitter.com/sciLgHVrG4
— Reuters (@Reuters) April 14, 2022
És vannak olyan beszámolók is, amelyek szerint a karanténba szállították háziállatait inkább megölik a hatóságok, mintsem gondoskodnának róluk. Mindezek következtében egyre több olyan videó, beszámoló jelenik meg, ahol a helyiek a hatóságokkal keverednek nemcsak szóváltásba, hanem számos esetben tettlegességig is fajul a vita. Sőt, sajnos egyre több az olyan videó is, amely azt mutatja, hogy a helyiek feladva a reményt öngyilkosságot követnek el, reménytelenségükben egyszerűen kiugranak a társasházakból.
A kínai hatóságok pedig nehéz helyzetben vannak: bár a mostani állapot nem tűnik sokáig tarthatónak, attól félnek, ha túlságosan lazítanak – egyes kerületekben, ahol jó fertőzési számok voltak, már ki lehet menni az utcára –, akkor jóval több fertőzött lesz, ami túlságosan nagy nyomást helyezne az amúgy is rozoga lábakon álló egészségügyre. Sokatmondó adat, hogy 100 ezer lakosra mindössze 4,4 intenzív ágy jut Kínában. Ez a szám a Nagy-Britanniában 11, az Egyesült Államokban 26. Az mindenesetre figyelmeztetés lehet, hogy az utóbbi napokban minden rekordot megdöntött az új fertőzöttek száma (összesen még mindig bőven 200 ezer alatt van a számuk), míg hivatalosan egy elhunyt sincs.
Azt persze, hogy mindez hova vezet, egyelőre nem tudni. Ma már olvasni olyan elemzéseket, melyek szerint ami most Sanghajban zajlik az egy teszt a kommunista kormánytól: az egyik legnyugatiasabb városban próbálják ki, hogy mekkora a lakosság tűrőképessége. Persze ez is csak egy, a számos összeesküvés-elmélet közül, de az biztos, hogy arra, ami most a 25 milliós metropoliszban zajlik, érdemes odafigyelnie a világnak.