Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Nem volt áttörés az olajembargó ügyében hétfőn az uniós külügyminiszterek hétfői találkozóján, amelyen részt vesz Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter is – közölte Szijjártó Péter hétfő délután.
Azt mondta, továbbra is várják az Európai Bizottság javaslatát arra, hogyan lehet megoldani azt a nehézséget, amit ez a szankció okozna Magyarország számára. Az eddigi tárgyalásokból számunkra az vált egyértelművé, hogy nem reális, hogy kapunk egy olyan javaslatot, ami nem okozna károkat a magyar gazdaságnak – mondta.
Szijjártó elmondta, a Bizottság számára azt javasolták, hogy ha ki akarnak vetni szankciókat az olajszállítmányokra, akkor tegyenek kivételt a csővezetékes szállításokra, mert Európába a szállítmányok zöme úgyis hajón érkezik Oroszországból.
Tizenkét nap telt el azóta, hogy az Európai Bizottság először megtette az új szankciókra vonatkozó javaslatát, ami leginkább a magyar kormány ellenkezése miatt nem tud javaslatból határozattá válni.