szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

2002 vége óta nem volt ennyire gyenge az euró.

Zuhan az euró a dollárhoz viszonyítva. Egy dollár már 0,97 euróba kerül, ami közel két évtizedes mélypont, utoljára 2002 végén volt a közös európai pénz ennyire gyenge. A fő magyarázata ennek az, hogy az amerikai Fed már kamatemelésbe kezdett, az Európai Központi Bank viszont még csak ígéri, hogy meg fogja ezt tenni, ezért a kockázatkerülő befektetők számára biztosabb menedék a dollár.

Ahhoz képest, hogy az euró rég nem volt ennyire gyenge, hozzá képest a forint még rosszabbul teljesít. A délután egy euróért már 408,28 forintot is kellett adni, és gyakorlatilag folyamatos a gyengülés, a 405-ös, a 406-os,a 407-es határt, majd a 408-asat is az elmúlt néhány órában érte el először a forint az euróval szemben.

A dollárhoz képest még durvább a forint gyengülése, kora reggel 385 forintba került egy dollár, délután 2-kor pedig már 396-ba – természetesen ez is történelmi mélypontot jelent.

A forint nagy gyengülésének egyik magyarázata épp az, hogy a befektetők viszik el a pénzüket az egész kontinens szinte minden devizájából. De a magyar kormány munkájának betudhatóan a forint sokkal durvábban esik, mint más pénzek: amíg a forint egy nap alatt több, mint 1 százalékot esett az euróhoz képest, a lengyel zloty 0,5 százalékot, a cseh korona viszont stagnál.

Németh Dávid, a K&H vezető elemzője azt írta: a nemzetközi piacok nagy bizonytalansága miatt a legstabilabbnak ítélt dollár felé fordulnak sokan, emellett azonban „Magyarország-specifikus okai is vannak a forintgyengülésnek. Bár a Magyar Nemzeti Bank a múlt heti kamatemelésével határozott üzenetet küldött a piacnak, hogy minden lépést megtesz az infláció leszorításáért, de ez egyelőre kevésnek látszik. A befektetők ingatagnak, kockázatosnak látják a magyar gazdaság helyzetét, ezzel összefüggésben a költségvetési és a folyó fizetési mérleg hiányának alakulását.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!