Nem félünk eléggé
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
A cégek egyelőre kivárnak, és ha jutottak valamire, arról a futárokat fogják először értesíteni.
A nagy ételkiszállító cégek berkeiben már kidolgoztak egy jogi konstrukciót arra, hogy futáraik a jogszabály szeptemberi változása után is katázhassanak – így értesült „adószakmai körökből” a Mediaworks Hírcentruma.
Mint ismert, az új katatörvény elfogadása óta többször is tüntettek a fővárosban és vidéken, e megmozdulásokon pedig ételfutárok is részt vettek. Néhány, eddig katásként dolgozó futár Palkovics László technológiai és ipari miniszterrel is egyeztetett, hogyan módosíthatnák a szabályt, de a találkozó nem sikerült túl jól, elmondásuk szerint Palkovics leereszkedő volt velük. Ezt teszi aztán még furcsábbá az az értesülés, ami Magyar Nemzet oldalán jelent meg hétfőn. E szerint „a nagy ételkiszállító cégek egyike vagy több is közülük már kidolgozott egy jogi formulát ahhoz, hogy futáraik szeptember után is a kisadózó vállalkozások tételes adója, vagyis a kata szabályai szerint adózzanak”.
A fentiek miatt írásban érdeklődtünk mindkét nagy ételfutáros cégnél, a Woltnál és a Foodpandánál. Válaszuk alapján egyelőre kivárnak, vizsgálják a lehetőségeket, hogy milyen működési formára válthatnak át a futárok a hátralévő néhány hét alatt.
Első körben mindenképpen a futár partnereinket fogjuk informálni arról, hogy mire jutottunk. Szeretnénk őket olyan módon tájékoztatni, hogy valamennyien a számukra legjobb döntést hozhassák meg a továbbiakat illetően
– írta a hvg.hu kérdésére a Wolt. A cég részéről hozzátették: a Wolt is a közösségi médiából értesült arról, hogy a futárok demonstrációt szerveztek/szerveznek. „A cég megérti a futár partnereket, ugyanakkor semmilyen formában nem bátorítja őket arra, hogy tüntetéseken részt vegyenek. Véleménynyilvánítási szabadságukban akkor sem korlátoznánk őket, ha a cég munkavállalói lennének – de nem azok, szerződéses partnereink, akiknek jelentős része csak mellékfoglalkozásként futárkodik. Kimutatásunk szerint egy átlagos Wolt futár partner havi 43 órát dolgozik”.
A Foodpanda úgy tájékoztatott, hogy a cég „az eddigi gyakorlatukhoz hasonlóan, továbbra is a hatályos jogszabályok, illetve a jogalkotó szándéka szerint kíván működni. Jelenleg vizsgáljuk a lehetőségeket. Az esetleges változásokról először futárpartnereink felé fogunk majd kommunikálni, hogy egyéni helyzetük szerint meghozhassák a számukra legjobb döntést” – fogalmazott Juhász István, a Foodpanda Magyarország ügyvezetője.
A cég válaszában azt is hangsúlyozta, hogy nem szervezett és ezután sem szervez résztvevőket a demonstrációkra – a futárpartnerek saját döntésük alapján vesznek részt az eseményeken és nyilvánítanak véleményt. „Megértjük minden katás adózó, így a futárpartnereink frusztrációját és aggodalmát is a jövővel kapcsolatban. Ezzel együtt, a demonstrációk nem okoztak és okoznak fennakadást a Foodpanda kiszállítási szolgáltatásában, sem a fővárosban, sem vidéken” – írták.
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Költséghatékony és magas minőségű szolgáltatások érhetők el, akár a teljes munkavállalói körre, akár csak a kulcspozícióban lévő alkalmazottakra.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
A Tisztelet Társasága alapítója hosszú betegség után halt meg, 54 éves volt.