szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kényszerű állománycsökkentés miatt a vállalások részleges visszavonását javasolja az agrártárca, de a kiszáradt legelőre nem lehet vis maior kérelmet benyújtani.

A napokban az aszály miatt csökkenő terméshozamok kapcsán a szerződések teljesítése alól adott mentesítést a szaktárca, most már az állattartókat is menteni kell. Az Agrárminisztérium a szükséges esetekben valamennyi jogcímnél megmutatja, hogy milyen lehetőségekkel tudnak élni azok a gazdák, akiknél a vállalások teljesítése ellehetetlenült az aszály miatt.

Az állattartók megszorult helyzetéről a hvg.hu is írt, a cikkből kiderült, hogy főként a szarvasmarhatartóknál okozhat gondot az aszály miatt csökkenő, és még tovább dráguló, vagy teljesen hiányzó takarmány. Az input drágulása, és az aszályhelyzet miatt többen kényszerültek arra, hogy eladják a tenyészállataikat. Emiatt viszont a gazdaságoknak akár visszafizetési kötelezettsége is lehet az uniós támogatásoknál. Most az emiatti károk elkerülésének lehetőségeire hívta fel a figyelmet az agrártárca.

Első körben arra mutat rá a minisztérium, hogy csak részlegesen lehet a kérelmekben vállalt állományt csökkenteni, és csak abban az esetben, ha a kérelmet még nem bírálták el. Ha a termelő egyes egyedek vonatkozásában részben visszavonja a kérelmét, attól még a kérelem alapját jelentő egyedeket érintően a termeléshez kötött támogatás további feltételeit teljesíteni kell.

A kiszáradt, kiégett gyepekre, legelőkre nem lehet vis maior kérelmet benyújtani az anyatehén közvetlen támogatása esetén, mert a jogcímek a 6 hónapos birtokban tartásra, nem a legeltetésre vonatkoznak. A tárca azt is javasolja, ha egy gazda kénytelen a visszavonást megtenni, akkor előtte vagy az Államkincstár adatváltozás technikai folyamatát leíró kézikönyvét nézze át, vagy forduljon a falugazdászhoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!