szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A fenyegető földgázhiányra utalva javasolja ezt Christian Lindner. A szabaddemokraták vezetőjének elképzelését ellenzi a kormánykoalíció másik tagja: a Zöldek követésére született meg annak idején a döntés az atomerőművek bezárásáról. A végső szót Olaf Scholz kancellárnak kell kimondania.

Állítsák le az elektromos áram előállítását földgázból - javasolta Christian Lindner pénzügyminiszter arra hivatkozva, hogy az oroszok ismét csökkentették a gázszállítást. “El kell kerülnünk azt, hogy a földgázhiányon túl még áramhiány is legyen Németországban” - nyilatkozta a Bild am Sonntag című lapnak. Hozzáfűzte, hogy minisztertársának, Robert Habeck gazdasági miniszternek kell döntenie erről. Habeck a Zöldek társelnöke és a kormány alkancellárja.

Miből lesz áram, ha földgázból nem? Az atomerőművekből. Christian Lindner pénzügyminiszter azt javasolja, hogy 2024-ig ne állítsák le őket, pláne mivel “biztonságosak és környezetkímélők”. Ezzel az Európai Unió nemrég hozott határozatára utalt, amely az atomenergiát zöld energiának deklarálta - elsősorban Emmanuel Macron francia elnök kérésére.

Németországban a múlt év végén három atomerőművet bezártak, és idén december 31-én újabb atomerőművekre kerülne sor, ha másképp nem döntenek Berlinben.

Sem a földgáz, sem pedig az atom nem játszik olyan fontos szerepet a villamosenergia-gazdálkodásban Németországban, mint Magyarországon. A földgáz részesedése az elektromos áram előállításában 13%, az atom pedig mindössze 6%.

Mit szólnak mindehhez a Zöldek? “Amíg mi kormányon vagyunk, az atomenergiát nem hozzuk vissza. Az atomerőművek nagyon kockáztosak” - mondta erről a ZDF televízióban Ricarda Lang, a Zöldek társelnöke.

Angela Merkel kancellár döntött úgy a 2011-es fukusimai atomkatasztrófa után, hogy Németországban leállítják az atomerőműveket. A legutóbbi választás után Merkel pártja, a CDU/CSU ellenzékbe szorult, de most azon az állásponton van, hogy az energiaválság miatt meg kell hosszabbítani az atomerőművek működését.

A szociáldemokratákból, Zöldekből és szabaddemokratákból álló német kormány koalíció álláspontja jelenleg az, hogy legálisan és technikailag nehéz lenne leállítani az atomerőművek bezárási programját. Különben pedig az atomerőművek nem enyhítenének lényegesen a földgáz válságon.

Luxus lesz a fűtés Németországban?

Sok német család kap mostanában kellemetlen értesítést a szolgáltatótól: emelkedik a gázszámla - méghozzá jócskán. Az év vége óta megduplázódtak a világpiaci árak, de a német szolgáltatók ennél is többet emeltek. Október elsejétől lesz igazán drága a gázfűtés, vagyis a fűtési szezon kezdetétől. A német családok fele gázzal fűti a lakását. Sok családnak okoz majd gondot a számla kifizetése - hangsúlyozza a Deutsche Welle. Október elsejétől még szolidaritási adót is kell fizetniük azoknak, akik gázzal fűtenek. Miért kell 0,05 eurót fizetni minden kilowattóra után? Mert az orosz gáz olcsó, de kevés jön belőle. Ezért a gázkereskedőknek másutt kell vásárolni földgázt - drágábban.

Mit jelent ez egy átlagos német család számára? Egy négytagú család, amely 100 négyzetméteres lakásban él, tavaly körülbelül 18 ezer kilowattórát fogyasztott évente. Ezért 1080 eurót fizetett. A jelenlegi árakon már 3240 eurót kell majd fizetnie. Ez egyhavi átlagfizetés Németországban. Robert Habeck gazdasági miniszter azt ígérte, hogy a szegényebb családokat a kormány kompenzálni fogja.

Németország gázfelhasználásának egyharmada jut a lakosságra a téli fűtési szezonban. A törvény előírja, hogy korlátozás esetén a lakosság előnyt élvez az iparral szemben. Ennek ellenére roham indult az elektromos fűtőberendezésekért - írja a közszolgálati Deutsche Welle.

Nagy a gázhiány veszélye

Az oroszok mindössze a szerződése mennyiség 20%-át küldik Németországban az Északi áramlat 1 vezetéken. Moszkva technikai okokra hivatkozik, de Berlin szerint egyszerűen Putyin zsarolásáról van szó.

Katasztrófát okozna mind a lakosságnak mind pedig az iparnak , ha nem sikerülne feltölteni a gáztárolókat télire - hangsúlyozza a Deutsche Welle. A kormány tisztában van a veszéllyel: 10 bezárt szénbányát újra indítanak éppúgy, mint 6 olyan erőművet, amely lignitet és kőolajat használ fel. Ezeket környezetvédelmi okokból zárták be. 11 szénerőmű pedig, amelyeket novemberben be kellene zárni, engedélyt kapott a további működésre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!