Nemcsak gázhiány, de szénhiány is fenyegetheti télen Európát

Különösen Németországot és Lengyelországot hozhatja ez kellemetlen helyzetbe- írja a brüsszeli Politico.

  • Lengyel Miklós Lengyel Miklós
Nemcsak gázhiány, de szénhiány is fenyegetheti télen Európát

Az Európai Unió tagállamai nem importálhatnak szenet eddigi legnagyobb szállítójuktól, Oroszországtól augusztus 10. után, mivel Putyin Ukrajna elleni agressziója miatt az orosz szén behozatalát is szankció sújtja. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a júliusban beérkezett 2 millió tonna szén volt az utolsó szállítmány Oroszországból. “Komoly kihívás az Európai Unió számára, hogy ezek után elegendő szenet szerezzen be télire”  - nyilatkozta az Argus Media piackutató cég szakértője. Alex Thackrah a Politicónak hozzátette: “természetesen vannak más szállítók is a világpiacon, de az Európai Uniónak rendkívül magas árakra kell felkészülnie.”

Milyen országok jelentenek alternatívát Oroszországgal szemben? Indonézia, Kolumbia és Dél-Afrika. Az innen érkező szén ára azért is magas, mert magasak a szállítási költségek.

A baj az, hogy a szén már most sem olcsó: négyszer annyiba kerül mint tavaly ilyenkor. Az irányadó rotterdami tőzsde 380 dollárt jelzett egy tonna szénért. Ráadásul komoly vetélytársak is vannak a potenciális vásárlók között: Indiának és Dél-Koreának szerződései is vannak, míg az európai országoknak a piacról kell vásárolniuk.

Szállítási gondok

Nemcsak a nagy távolság okoz problémát, hanem az is, hogy a nagy tengeri kikötőkből hogyan juttassák el a szenet a felhasználóhoz. A hagyományos útvonal Rotterdam vagy Antwerpen kikötőjéből a Rajnán át vezet. Csakhogy a folyó vízszintje rekord alacsony a hőség miatt: 65 centiméteres. Ilyen körülmények között a szénszállító uszályokat nem lehet teljesen megrakni. Emiatt kétharmaddal visszaeshet a szénszállitás a Rajnán. 8 millió tonna szén ily módon a tengeri kikötőkben várakozik arra, hogy elszállítsák.

Különösen a német és a lengyel gazdaság ihatja meg ennek a levét, sőt Lengyelországban a családok is, mert több mint 2 millió háztartásban még mindig szénnel fűtenek.

Németország messze az Európai Unió legnagyobb szénfelhasználója: az összes fogyasztás 37%-át a németek adják. Nem a lakosság szén felhasználása jelentős igazán hanem az iparé, különösen az acél- és a vegyipar kerülhet pácba, ha nem lesz elég szén. A klímaváltozási minisztérium szóvivője a Politicónak azt nyilatkozta, hogy “a nagy szénerőművek vezetői megnyugtatták a kormányt: tudják pótolni a kieső orosz szén szállítmányokat”. Ha nem így lesz, hanem az oroszok épp akkor zárják el teljesen a gázt, amikor szénhiány is bekövetkezik, akkor “Németországnak komoly problémái lehetnek” - figyelmeztetett az összeállításban a Duisburg-Essen-i egyetem földrajzprofesszora, Rudolf Juchelka.

Lengyelországban még rosszabb lehet a helyzet, mert több mint kétmillió család még mindíg szénnel fűt. Varsó évente 7 millió tonna szenet vásárolt Oroszországtól, de most ennek vége. Az ellenzék a kormányt hibáztatja azért, hogy nem töltötte fel a szénkészleteket, vagyis nem készült fel az orosz szállítmányok elmaradására. Így 1-2 millió tonna szén hiányozhat télen Lengyelországban - mondta a Politicónak Robert Tomaszewski energiaszakértő.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek