szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A másodlagosnak nevezett, és egyre komolyabb károkat okozó természeti katasztrófák bárhol előfordulhatnak, és a gyors városiasodás súlyosbíthatja a hatásaikat.

A természeti katasztrófák mintegy 72 milliárd dolláros anyagi kárt okozhattak világszerte az első félévben – derült ki a Swiss Re svájci biztosítótársaság kedden közzétett első becsléséből. A vállalat közleményében a kifejezetten magas összegű károkat okozó katasztrófák között említette az ausztráliai árvizeket, a februári viharokat Európában és a heves jégesőt Franciaországban.

2021 első félévében a természeti katasztrófák ugyan nagyobb értékű, 91 milliárd dolláros gazdasági károkat okoztak, a Swiss Re kiemelte, hogy idén világszerte gyakoribbá váltak az egyre komolyabb károkat okozó úgynevezett másodlagos természeti katasztrófák, mint például az áradások és a viharok. Az elsődleges természeti katasztrófák közé sorolják a földrengéseket és a ciklonokat.

Martin Bertogg, a Swiss Re természeti katasztrófákkal foglalkozó részlegének vezetője elmondta: egyértelműnek tartja, hogy a szélsőséges időjárási jelenségek gyakoribbá válását a klímaváltozás okozza. Példaként hozta fel a korábban nem tapasztalt ausztráliai és dél-afrikai árvizeket. Kiemelte azt is, hogy a másodlagosnak nevezett és egyre komolyabb károkat okozó természeti katasztrófák bárhol előfordulhatnak, és a gyors városiasodás súlyosbíthatja a hatásaikat.

A biztosítótársaságokhoz 35 milliárd dollár értékben nyújtottak be számlát károsultak, ami 22 százalékkal elmarad a tízéves átlagtól. Ha az ipari katasztrófák okozta károkat is beleszámítjuk, akkor ez az összeg 38 milliárd dollár.

Jérome Jean Haegeli, a Swiss Re vezető közgazdásza a társaság közleményében arra mutatott rá, hogy a világgazdaságot fenyegető egyik legnagyobb kockázat az éghajlatváltozás. Ugyanakkor a természeti katasztrófák okozta anyagi károk mintegy 75 százalékát nem fedezik a biztosítások, emiatt szerinte döntő fontosságú lenne olyan rendszert kialakítani, amelyben jobban tudnák fedezni a klímaváltozás által előidézett gazdasági károkat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Ballai Vince - Csányi Nikolett Gazdaság

Veszíthet és nyerhet is a hazai borászat a klímaváltozással

Általában negatív fejleményekre számíthatunk a klímaváltozással, ez alól nem kivétel a hazai szőlőtermelés, borászat sem. Elsősorban az aszályos időjárás fenyeget, de az újabb károsítók megjelenése, a régiek jobb túlélése is növeli a kockázatot. A melegedéssel előre jön az érés időpontja, szűkül a szüretre jutó idő, ami égetőbbé teszi az eleve meglévő munkaerőhiányt is. A kihívásokat Tóth Patrícia borásszal és Molnár Ákos kertészmérnökkel, a MATE címzetes egyetemi docensével jártuk körbe. A komplex problémára összefogással lehet megoldást találni, de új fajtákkal, a biodiverzitás megőrzésével nyerhetünk is vele.