szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Burgonyaszövetség egyáltalán nem optimista.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Egyre magasabbra nő a burgonya ára, de ma már nem ez vele a legnagyobb probléma – írja a portfolio.hu.

A Országos Burgonyaszövetség és Terméktanács becslései szerint idén 160-165 ezer tonna burgonya teremhet, a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján öt év alatt csökkent le 400 ezer tonnáról erre a szintre, úgy, hogy még 2021-re 270 ezer tonnát jeleztek. A szakmai szervezet a jövőre nézve egyáltalán nem optimista. Úgy látják, hogy amennyiben a hozamok és a termőterület zsugorodása tartósan fennmarad a következő néhány évben, az már a hazai ellátásbiztonságra is veszélyt jelent.

Az egy főre vetített éves étkezési burgonyafogyasztás 2020-ban 28,3 kilogramm volt, ezen felül számolódnak a vendéglátás, közétkeztetés és a feldolgozóipar igényei, a hazai keresletnek azonban óvatos becsléssel is csak a fele volt magyar termés, a többi import.

Ráaádásul a világ negyedik legnagyobb burgonyatermesztő országában, Ukrajnában az idén megtermelt mennyiségre még csak óvatos becslések sincsenek. A portfolio.hu információi szerint az ukrán burgonya hiánya jelentősen át fogja írni a teljes európai beszerzési térképet is, ám a magyar burgonyaimport alakulását ez várhatóan nem befolyásolja majd. Viszont azzal, hogy tovább szűkül a beszerzési lehetőség, még inkább megdrágulhat a burgonya.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!