Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Ez foglalkoztatja Franciaország és Nagy-Britannia lakóit, miután egyes helyeken -15 fokra csökkent a hőmérséklet.
14,8 gigawatt villamos energiát importált Franciaország pénteken, és ez közelíti a történelmi rekordot, pedig a sarkvidéki hideg még nem érte el az országot. Szerencsére az atomerőművek kapacitása eléri a 40 gigawattot, ezért egyelőre nem kell áramszünettől tartani, de a probléma olyan komoly, hogy Emmanuel Macron is kénytelen foglalkozni vele. Az államfő úgy nyilatkozott, hogy a lakosságot igyekeznek maximálisan megkímélni a lehetséges áramszünetek hatásaitól.
Hétfőre még nem jelzett veszélyt a szolgáltató, de felhívta a figyelmet, hogy “a zöld jelzés nem jelenti azt, hogy nem kellene spórolni az energiával". A szolgáltató 81,5 gigawattos csúcsfogyasztással számol a hideghullám idején. A héten ugyanis 5-6 Celsius-fokkal hidegebb lehet a szokottnál, ezért a zöld jelzés könnyen sárgára változhat. Ez azt jelenti, hogy spórolni kell az árammal, nehogy nagy leállás következzen be, míg a vörös arra utal, hogy nem szabad bekapcsolni az elektromos fűtést és a háztartási nagygépeket a csúcsidőszakban. Utoljára áprilisban volt sárga jelzés a francia energiahálózaton, de attól tartanak, hogy az idei télen többször is lehet.
Az energiabiztonsághoz az kellene, hogy az atomerőművek kapacitása 40 gigawattról 50 gigawattra emelkedjen január elsejéig.
A szolgáltató szerint még akkor is előfordulhat a tél folyamán a vörös jelzés, ha nem lesz különösen hideg. 4-7 ilyen esettel számolnak, ami áramszüneteket jelent, ezek elvben nem tarthatnak két óránál tovább. Ha viszont hideg lesz a tél, akkor 20-28 vörös jelzés is várható. Különösen januárban lehet nehéz a helyzet. Bizonytalansági tényező az importált elektromos áram és földgáz, emiatt Franciaország energiabiztonsága a leghidegebb hónapban problematikussá válhat.
Hideghullám Nagy-Britanniában
Sárga jelzés volt érvényben Skóciában is a hétvégén a sarkvidéki hideg és a havazás miatt. Aberdeen környékén -15 fokra ment le a hőmérséklet.
Napi 4 fonttal növelheti meg a fűtési számlát a hideg, így egy átlagos brit család 10 fontot fizethet naponta. A kormány ársapkát tett az éves fogyasztásra, amelynek ára egy évben nem haladhatja meg a 2500 fontot.
Minthogy egyes területeken a hőmérséklet -15 fokra süllyedt, ezért az áramszolgáltató két hagyományos szénerőművét maximális fokozatra kapcsolta. A két szénerőmű egyenként 570 gigawatt energiát termel. Mindkettőt le akarták állítani a klímaváltozás elleni küzdelem jegyében, de a kormány újra engedélyezte működésüket hiszen szükség lehet rájuk, ha – mint most is – nagy hideg köszönt be Nagy Britanniában.
Nagy-Britannia a kontinensről is importál áramot, hogy működtetni tudja a saját rendszerét, de egyre drágább ez a behozatal. Különösen drága az áramimport a csúcsidőszakban, vagyis délután 5 és 7 között – írja a londoni Daily Mail. A lap hozzáteszi: egyes területeken mára lakosságot is felszólították, hogy fogyasszon kevesebbet ebben az időszakban. A szolgáltató abban bízik, hogy a szénerőművek belépése elkerülhetővé teszi az áramszüneteket.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
A külügy megtalálta Habsburg György párizsi nagykövet utódját.
Ma Magyarországon nem látszik az alagút vége. Egyelőre ott tartunk, hogy el kell hinnie az ország határain belül és kívül élőknek, hogy lehetséges a megtisztulás, és mindenkinek lehet helye, feladata ebben.
A Tisza Párt elnöke szerint a dolgozószobája helyéről a politikai közösség döntene.
A kormány indokként az állam nemzetközi célkitűzéseinek megvalósítására és a gazdasági kapcsolatok alakulására hivatkozik.
Tovább dagad az Epstein-botrány.
Érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon?