szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vang Ji kínai külügyminiszter azután állította ezt, hogy magyar kollégájával, Szijjártó Péterrel tárgyalt.

Videótárgyalást folytatott kedden Szijjártó Péter magyar és Vang Ji kínai külügyminiszter egymással. Az esemény után Szijjártó a közösségi oldalán közölte, hogy az elmúlt nyolc év kínai–magyar együttműködését szerinte egyértelmű sikertörténetnek könyvelhetjük el, mivel mára Magyarország lett a kínai vállalatok első számú beruházási célpontja Közép-Európában, ezzel pedig elkerülhetjük az európai gazdaságot sújtó recessziót.

Szijjártó kiemelte, hogy a magyar kormány igyekszik "visszaterelni" az Európai Unió és Kína kapcsolatát a "kudarcot vallott szankciók" helyett a partnerség útjára. "Szorgalmazzuk, hogy minél előbb lépjen hatályba a beruházási megállapodás Kína és az EU között. Ahogy a Covid enged a szorításából, úgy indulnak újra a légi járatok hazánk és Kína között, így Budapestről Sanghaj, Csungking és Tiencsin is elérhetőek már. Vang Ji kollégám eddig is nagyon sokat tett a magyar–kínai kapcsolatok fejlesztéséért, amiért hálás vagyok neki, hiszen Magyarország nagyon sokat profitált ebből" – fogalmazott.

Hasonlóan nagyvonalúan beszélt aztán Vang Ji is a magyar kapcsolatról a sajtótájékoztatóján: szerinte Magyarország jó példával jár elöl az EU számára, és reméli, az Európai Uniónak és tagállamainak, Magyarországhoz hasonlóan, szándékukban áll egy barátságos együttműködést fenntartani Kínával.

Kína és Magyarország kedden megerősítette elköteleződését a kínai Egy övezet, egy út (más néven Új Selyemút) program mellett, és aláírtak egy egyezményt egy kormányközi bizottságról. "Magyarország volt az első európai ország, amely aláírta az együttműködést az Egy övezet, egy út programmal. A ma aláírt új megállapodás egy új platformot és új ösztönzést fog jelenteni a program magas minőségű közös kivitelezéséhez" – mondta Vang.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!