Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Magyarország még egyetlen centet sem kapott a helyreállítási alapokból, miközben Románia, Csehország, Szlovákia az uniós pénzekből már érdemben tudja enyhíteni az energiakrízist és a nyomában megjelenő szociális válságot.
Míg a magyar kormány még ott tart, hogy jelenleg is birkózik a jogállamisági és korrupcióellenes feltételek teljesítésével, és egyetlen forintot sem látott még a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) támogatási forrásaiból, addig a régió többi országa már boldogan költi az uniós eurómilliókat, hogy az energia- és a szociális válságot mérsékeljék. A 24.hu megnézte, hogy a szomszédos államok mennyi pénzt kaptak eddig az RRF-forrásokból, e szerint:
Ezek a pénzek ráadásul éppen oda mennek, ahonnan most nagyon hiányzik: a lap kiemeli, hogy Románia a forrásait az energiaátmenet és a fenntartható közlekedés mellett az oktatás és az egészségügy területére, az adó- és nyugdíjreformokra költi. Szlovákia az egészségügyi és nyugdíjcélok mellett a szociális segélyezésre, a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok támogatására különíti el a megigényelt támogatásokat.
Hasonló célok mentén költhetné a helyreállítási pénzeket a magyar kormány is, amennyiben azokat megkapná. Csakhogy az unió 27 tagállama közül Magyarország az egyetlen, amely még odáig sem tudott eljutni, hogy aláírja a végleges műveleti megállapodást, hiába hagyta jóvá az EB a helyreállítási tervét. Vagyis Magyarország kivételével azon országok esetében is megtörtént már a forráselosztás a meghatározott beruházások és reformok mentén, amelyek még nem kapták meg a pénzt. Így Lengyelország, Írország és Svédország ugyan még nem kapott támogatást, de esetükben legalább a források sorsa már nem bizonytalan.
A 24.hu emlékeztet, hogy "egyelőre csak az van napirenden, hogy a Magyarország rendelkezésére álló 15,5 milliárd eurós (mintegy 6200 milliárd forint) összegű helyreállítási keretösszegből 5,8 milliárd eurónyi vissza nem térítendő forrást hívhat le a magyar kormány, amennyiben teljesíti az Európai Bizottság által támasztott 27 szuperfeltételt", úgy mint például a közbeszerzések tisztaságát ellenőrző hatóság felállítását, vagy az igazságszolgáltatás reformját.
Azonban a hitelrész, vagyis a visszatérítendő támogatás sorsa, amely 9,7 milliárd euró lenne, egyelőre ismeretlen.
Az EB tavasszal dönthet arról, hogy elfogadja-e a támasztott feltételek teljesítését, ezután kerülhet majd csak sor a műveleti megállapodás aláírására, és a helyreállítási pénzek egy részének a kiutalására.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.