szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az intézkedés Magyarországon is több száz céget érint.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Felkerült Oroszország az EU adózási szempontból nem együttműködő országainak listájára. A lista olyan országokat, illetve területeket tartalmaz, amelyek vagy nem folytatnak konstruktív párbeszédet az EU-val az adóügyi kormányzásról, vagy nem teljesítettek egyes vállalásokat, például azt, hogy az adózás átlátható és méltányos legyen, illetve, hogy megakadályozzák a nyereségek adóelőny érdekében történő átcsoportosítását. Utóbbi csoportokat szokás adóparadicsomoknak hívni, de a tiltólistára más okból is fel lehet kerülni.

Oroszországról azt közölték: az ország nem teljesítette a nemzetközi holdingtársaságok kezelésére vonatkozó kötelezettségvállalását. Emellett az adózással kapcsolatos kérdésekről folytatott párbeszéd az Ukrajna elleni orosz agressziót követően leállt az EU és Oroszország között - írták.

A jegyzékben az uniós pénzügyminiszterek keddi döntése után 16 entitás szerepel, Oroszország mellett felkerült rá Costa Rica, a Brit Virgin-szigetek és a Marshall-szigetek, rajtuk kívül Anguilla, Amerikai Szamoa, az Amerikai Virgin-szigetek, a Bahama-szigetek, Fidzsi, Guam, Palau, Panama, Szamoa, Turks- és Caicos-szigetek, Trinidad és Tobago, valamint Vanuatu található. Barbados, Jamaica, Észak-Macedónia és Uruguay teljesítette kötelezettségvállalásait, ezért törölték őket a listáról.

Az adózási szempontból nem együttműködő országok listáját 2017-ben hozta létre az EU, 2020 óta évente kétszer frissül, a következő felülvizsgálat októberben várható. Azoknak a cégeknek, amelyek kapcsolatban állnak ilyen helyeken bejegyzett társaságokkal, vagy szerepel a tulajdonosaik között, azt jelezniük kell, és szigorúbb ellenőrzésre is számíthatnak.

A Portfolio nemrég írt arról, hogy Magyarországon csaknem hétszáz olyan működő cég van, amelyeknek tulajdonosai között van orosz kötődésű társaság vagy orosz állampolgár. Csak a háború kitörésétől január végéig 77 darab ilyen céget jegyeztek be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!