szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A forint 2022-es megrogyása nem használt a befektetői bizalomnak, sokan nem csak a megtakarításaikat, de a fizetésüket is szívesebben látnák euróban.

Egyre terjed Magyarországon az euroizáció – derül ki az NN Biztosító kutatásából. Az euroizáció azt a jelenséget takarja, amikor egy ország lakói spontán kezdik el használni az eurót a mindennapokban annak ellenére, hogy nem az a hivatalos fizetőeszköze az adott országnak. A forint 2022-es földbeállását és az évtizedes távlatokban nem tapasztalt mértékű infláció elszabadulását követően nálunk is felütötte fejét az euroizáció. Ezt sok területen tapasztalhatjuk, például szaporodnak azok a forgalmazók, akik nem forintban, hanem euróban tüntetik fel az áraikat, de érvényesül ez a hatás a megtakarítások és a befektetések területén is.

A megkérdezettek 60 százaléka mondta az NN Biztosító kutatásában, hogy sokkal vagy valamelyest nyugodtabb lenne, ha euróban tarthatná a megtakarításait. Majdnem ugyanennyien, 58 százalék gondolná stabilabbnak a pénzügyeit, ha euróban kaphatná a fizetését vagy a nyugdíját.

Ezt a trendet meg tudta erősíteni a Biztosító elnök-vezérigazgatója Holló Bence is, aki elmondta, hogy 2022 végére az új szerződések állománydíjának már több mint 40 százalékát tette ki az eurós termékkör.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gyükeri Mercédesz Gazdaság

„Aki eddig gyalogolt, ne most üljön versenyautóba” – Pénz beszél a befektetésekről

Rekordokat dönt az infláció, a szemünk láttára veszít értékéből a pénzünk, de a hagyományos befektetési formák sem feltétlenül remekelnek. Gazdasági podcastunk mostani adásában arra keresünk választ Bencze Lajossal és Tóth Leventével, mit kezdhetünk azzal az összeggel, ami még megmarad a havi fizetésünkből, mennyire kell elfelejtenünk mindazt, amit a befektetésekről tanultunk korábban.

Erste Bank BrandChannel

Ne csak mi, a saját pénzünk is dolgozzon nekünk és értünk: tartós befektetési kisokos kezdőknek és haladóknak

Kinek ne lennének közép és hosszú távú tervei, céljai? Lecserélni a kocsit, nagyobb lakásba költözni, jubileumi nyaralás, hosszabb távon pedig a nyugdíj. Ha pedig gyerek vagy gyerekek is vannak a háztartásban, akkor felsorolni is nehéz, hogy mire érdemes és kell elkezdeni időben gyűjteni. De nem elég félretenni a pénzt, sokkal célravezetőbb, ha fialtatjuk is. Könnyebb, mint gondolnánk, ha néhány alapvetésre odafigyelünk! Erről beszélgettünk Bara Gáborral, az Erste Befektetési Zrt. Hálózati Értékesítési vezetőjével.