szerző:
Tetszett a cikk?

A 140 termékcsoport közül, amelynek az árváltozásából a KSH kiszámolja az inflációt, 110-nél volt két vagy három számjegyű a drágulás, 16-nak az ára több mint másfélszeresére nőtt egy év alatt.

Minimálisan lassult az infláció, de még így is 25,2 százalékos volt márciusban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A KSH 140 termékcsoportra lebontva számolja ki az inflációt, ezeknek az árváltozása alapján mutatjuk be, hogyan alakultak az árak az elmúlt egy évben.

Tizenhat olyan termékcsoport van, amelynek az ára minimum a másfélszeresére nőtt, ebből 14 étel vagy a rezsi egyik összetevője, a maradék kettő a tankönyv és az állateledel. (A legtöbb tankönyv most már ingyenes, úgyhogy az inflációba csak a nagyon kevés, még fizetős tankönyv számít bele, minimális, 0,004 százalékos súllyal veszik számításba, nem ez az igazán problémás része az egésznek.)

A kenyér, a vaj és a vajkrém, a sajt, a tej, a tojás és az összes többi tejtermék is azok közé tartozik, amelyeknek az ára elszabadult az elmúlt egy évben. A háztartási energiánál pedig jól látszik, hogy nemcsak a korábban rezsicsökkentett vezetékes gáz ára emelkedett nagyot, hanem a helyettesítő termékeké, így a briketté, a tűzifáé vagy épp a palackos gázé is. Ez havi alapon már csökkenést jelent, de a 12 hónappal korábbihoz képest még mindig nagyon durva a drágulás.

Kimondottan hosszú azoknak a termékeknek a listája, amelyeknél 25 és 50 százalék között volt az elmúlt egy évben az áremelkedés. Rengeteg étel mellett a legnagyobbat dráguló szolgáltatások is itt vannak, élükön a taxizással és a múzeumi, illetve sportbelépőkkel. De a lakásjavítás és a benzin is ebbe a csoportba került be.

A lista következő része, a 10 és 25 százalék között dráguló csoport nagyrészt szolgáltatásokkal és tartós termékekkel van tele. Utóbbiak azok, amelyeket nem minden hónapban vesz az ember, de amikor igen, akkor egyszer jó sokat költ rá – mint például egy bútor, konyhai eszköz vagy épp autó. Ennek a két termékkörnek a drágulása nem annyira látványos, mint az élelmiszereké, csakhogy évekig ahhoz szoktunk hozzá, hogy minimálisan nőnek az áraik évről évre, ehhez képest a két számjegyű növekedés már egészen extrémnek számít most. És persze mivel a teljes infláció 25,2 százalék, ezek valójában még így is lejjebb húzzák az átlagot, vagyis amikor az a kérdés, hogyan lehet „csak” 25 százalék környékén az egész inflációs mutató, amikor szinte minden étel óriásit drágul, a választ nagyrészt itt kell keresni.

Végül azok a termékek, ahol már most egy számjegyű az infláció. Sok ruha mellett a gyógyszer az igazán fontos ebből a csoportból, de a közös költség, a helyi tömegközlekedés és a használt autó sem elhanyagolható.

Öt olyan eleme van a listának, amelynek az ára pontosan ugyanannyi, mint egy éve volt: a központi áras távfűtés, a szemétszállítás, a vízdíj, a csatornadíj, és a munkába vagy iskolába történő szervezett utazás. Az egyetlen olyan áru pedig, amely most olcsóbb, mint tavaly ilyenkor, a tévé.

Ennek a 140 termékcsoportnak az árváltozása alapján számol a HVG Személyes Inflációs Kalkulátora is, ott mindenki saját maga megadhatja, mennyit költ az egyes termékekre, és ebből kiszámolhatja, mennyivel változott az ő saját inflációja:

HVG Személyes Inflációs Kalkulátor - számold ki, mekkora a saját inflációd!

Elkészítettük a kalkulátort, amellyel bárki kiszámolhatja, mekkora inflációval szembesül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!