szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

61,2 milliárd svájci frankot vontak ki a csőd előtti utolsó napokban.

A március közepén csődbe ment svájci Credit Suisse óriásbankból 61,2 milliárd svájci franknak megfelelő értékű eszközt vontak ki a bedőlése előtti napokban – adta hírül a BBC. A bankot korábbi közvetlen riválisa, az UBS kebelezte be, az átadási folyamat közben pedig hullanak ki a csontvázak a szekrényből, ezek egyike a 61,2 milliárdos tőkemenekítés nyilvánosságra kerülése is.

A Credit Suisse vagyonkezelői feladatokat is ellátott bedőlése előtt, az általuk forgatott összeg azonban 502,5 milliárd frankra apadt március végére, szemben az egy évvel korábbi 707 milliárddal.

Az USA-nak és Svájcnak minden pénzt megér, hogy a bankmentéssel megnyugtassa a világot

A két svájci óriásbank kényszerfúziója és a két közepes méretű amerikai pénzintézet összeomlása eltérő okokra vezethető vissza, de a piaci feszültséget a Fed pénzszórása készítette elő, és a radikális kamatemelése robbantotta be.

A Credit Suisse részvényesei azután kezdtek el menekülni a bankból, hogy az belekeveredett az amerikai Silicon Valley Bank és a Signature Bank összeomlásába. A svájci óriást az állam mentette meg: ők hozták össze azt az üzletet, amelynek a vége az lett, hogy az UBS hajlandó volt felvásárolni riválisát. A tavaszi bankpánikról a Fülke podcastban beszéltünk bővebben:

Fülke a Credit Suisse összeomlásáról: Mi történik a bankokkal? Újra 2008-at írunk?

Mit jelent nekünk az, hogy egy amerikai meg egy svájci bank összeomlik? Miért figyelte a világ rémülten a Credit Suisse agóniáját? Egyáltalán hogyan történhetett meg ilyesmi egy stabil óriásbanknál? És miért nem lehet egyszerűen hagyni bedőlni? A Fülke adásában Nagy Iván László Gyükeri Mercédesszel és Sztojcsev Ivánnal beszélgetett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gyenis Ágnes, Kovács Gábor hvg360

A nemzetközi bankdrámák is rámutattak a magyar gazdaság kiszolgáltatottságára

A svájci Credit Suisse és az amerikai Silicon Valley Bank megroppanása után hivatalos hazai források sietősen megjegyezték, hogy a magyar bankrendszer és a gazdaság kiváló egészségnek örvend, ám a helyzet, egyebek közt a történéseknek a forintra gyakorolt hatása, nem éppen ezt mutatja. Nem meglepő módon a befektetők sem nyugodtak.