Tetszett a cikk?

Semmi nem drágult jobban a tankönyvnél Magyarországon, még a vöröshagyma sem, ellenben a régi lakások biztosítása jó sokat vesztett az értékéből. Elkértük a több, mint 900 termékből álló listát, amelyből kiszámolták, hogyan jött ki a 25,2 százalékos infláció.

Ha azt mondjuk, hogy úgysem találnák ki, mi volt az a termék, ami a legtöbbet vesztett az árából Magyarországon az elmúlt egy évben, akkor valószínűleg nem lövünk nagyon mellé, kivéve persze az ingatlanos olvasóinknál: semmi nem lett olcsóbb az elmúlt tizenkét hónapban, mint a 14,2 százalékos árcsökkenést bemutató lakásbiztosítás a régi társasházak 50 négyzetméretes lakásaira. A második legnagyobb árvesztést is régi házak lakásainál mérték, de a 80 négyzetmétereseknél csak 12,5 százalékosat. Éles váltással a harmadik a listán, 11,8 százalékos mínusszal az Xbox One, szóval ha valaki egy régi házban szeretne Xboxozni, azoknak nagyon jó híreink vannak, a többieknek már kevésbé.

A Központi Statisztikai Hivatal minden hónapban közzéteszi 140 termékcsoportra lebontva, hogy miként jött ki az infláció, ezt mi is részletesen be szoktuk mutatni, most azonban még egy lépéssel tovább mentünk: elkértük a KSH-tól a teljesen részletes, több, mint 900 tétel listáját, amelyből ezt a statisztikát összerakják, és meg is kaptuk. (A KSH munkatársai ezeknek az áruknak és szolgáltatásoknak – szakmaibban szólva reprezentánsoknak – az árát jegyzik fel hónapról hónapra Budapesten és mind a 19 megyében, megnézik, hogyan változott az áruk 12 hónap alatt, ezeket súlyozzák, így jön ki a teljes inflációs adat.)

Fazekas István

Nem csoda, hogy 25,2 százalékos még mindig az inflációnk, hiszen összesen csak 18 reprezentáns van a több, mint 900 közül, amelyeknek az ára akármennyivel is csökkent az elmúlt egy évben. A három dobogós mellett ide tartozik még

  • az új lakásokra kötött biztosítás is, mindkét vizsgált méretben,
  • a notebook, a hangprojektor és a 32 GB-s memóriakártya,
  • a 123-139 centis Smart Led tévé és a 76-82 centis LCD-LED tévé,
  • a férfi parfüm,
  • a kézfertőtlenítő (túl vagyunk a járványon, most már ki kell szórni a megmaradt készletet),
  • a gyerekek rövidujjú pamutpólója,
  • a hallókészülék,
  • a 2015-ös Skoda Octaviára kötött felelősség-biztosítás (igen, tényleg részletes adatokból dolgoznak a KSH-nál),
  • az árstopos napraforgó-étolaj és az idényáruk közül az őszibarack,
  • valamint a lista egyik legérdekesebb eleme, a vezetékes telefon előfizetése.

Ez utóbbit olvasva most sokan lehetnek dühösek, hogy hogyan jött ki árcsökkenés, amikor épp most emelt árat több szolgáltató is. Az az érdekes helyzet jön itt ki, hogy éves szinten még mindig 7,9 százalékkal olcsóbb ez átlagosan, mint 2022 márciusában volt, viszont 2023 februárja óta 13,5 százalékkal drágult.

És az is kiderül a listáról, hogy a távhő, a vízdíj és a szemétszállítás mellett nemcsak sok fizetős ügyintézés, például a közjegyzői és a földhivatali díj vagy az autók műszaki vizsgáztatása kerül pontosan ugyanannyiba, mint tavaly ilyenkor, hanem nagyon sok tömegközlekedési jegy, illetve bérlet, sőt, még a detektív- és kalandregények is.

Fazekas István

Ha a lista túlsó felén nézünk végig, hogy mi drágul a legjobban, a válasz nem valamelyik étel, hiába tippelné szinte bárki ezt, hanem a tankönyv. Nagyon kevés olyan tankönyv maradt mostanra, amely nem ingyen volna, az a kevés megmaradt fizetős viszont 138,9 százalékkal drágább, mint egy évvel korábban volt. Ezen kívül még egy tétel volt, amelynek az ára több, mint duplájára nőtt egy év alatt – 109,8 százalékkal –: a vöröshagyma. Úgyhogy ha van az olvasóink között bárki, aki épp egy szakácsiskola tankönyvéből tanulná a hagymakészítés rejtelmeit, gyorsan kössön biztosítást egy régi lakásra, hogy valamennyit kompenzáljon a nagy drágulásból.

A lista harmadik helyén, 91 százalékos drágulással pedig a fél kilós kiszerelésű porcukor áll. Ez után következik a listán egymás után 18 további étel 71 és 87 százalék közötti drágulással – például a félbarna és a fehér kenyér, a zsömle, az ecet, a tejföl, a kefír, a nem árstopos 1,5 százalékos tej, a joghurt, a vaj, vagy épp a tojás – szóval egész egyszerűen lehetetlen olyan étrendet összeállítani, amelyben nem találkozunk durván dráguló ételekkel.

Reviczky Zsolt

Ez után jutunk el a listán a vezetékes gázig, majd élelmiszerek újabb tucatjai következnek, a felsorolást csak a kutyaeledel (száraz tápnál 70,6, konzervnél 61,4 százalékos a drágulás), a macskaalom (68,3), a brikett (67,4) és az elektromos autó töltése (59,8) szakítja meg. Szóval elég sokáig kell legörgetni, amíg elérünk az első tartós termékig, az 58,4 százalékkal dráguló alumínium járókeretig. Összesen 79 olyan áru van, amelynek az ára legalább a másfélszeresére nőtt egy év alatt, és 316 olyan, amely legalább a negyedével drágult. Ha bárki szomorú volna emiatt, próbálja meg sírás nélkül kibírni, a papír zsebkendő is 53,9 százalékkal drágult.

A következő hónapok egyik fontos fejleménye lehet az, hogy a szolgáltatások mennyivel drágulnak. Ezeknél annyira még nem brutális az áremelkedés, mint mondjuk az ételeknél, ellenben nyoma sincs annak, hogy lassulna az üteme, szóval okozhat még bajokat a következő hónapokban. A leginkább az utazás ára szállt el, élén a Budapest-Frankfurt és a Budapest-Párizs repülőjeggyel (52,7, illetve 48,2), valamint a taxizással, amely 48,1 százalékkal drágább, mint tavaly ilyenkor. A nem utazáshoz kapcsolódó szolgáltatások közül a leginkább a gyógyfürdők napijegyeinek ára szállt el, 45,7 százalékkal.

Reviczky Zsolt

Ha pedig azt nézzük, hogy februárról márciusra minek az ára szállt el a legjobban, ott is találunk bőven olyan termékeket, amelyek egyetlen hónap alatt több, mint 15 százalékkal lettek drágábbak. A Budapest és Barcelona, illetve Párizs közötti repülőjegyek vagy a londoni négynapos utazás áremelkedése mellett itt is ételekkel van tele a lista eleje: a vöröshagyma 24,9, a zöldpaprika 21,8, a paradicsom 21,1, az uborka pedig 18,2 százalékkal drágább, mint egy hónapja volt. Ellenben 104 termék ára nem változott februárról márciusra, 172 pedig még olcsóbb is lett. A lista szerencsés oldalán ott van a vezetékes gáz 9,1 és a brikett 9,1 százalékos leértékeléssel – a gáz esetében ezt annak tudhatjuk be, hogy márciusban már sokkal többen fértek be a rezsicsökkentett fogyasztási korlát alá, mint februárban –, az ételek közül pedig a legtöbbet, 7,9, illetve 11,6 százalékot a vaj, valamint a trappista tömbsajt vesztette az árából február óta. Igaz, ezek még így is 71, valamint 51 százalékkal többe kerülnek, mint egy évvel korábban.

Azt pedig a HVG Személyes Inflációs Kalkulátorával mindenki kiszámolhatja, hogy a saját költései alapján ő mekkora inflációval szembesül:

HVG Személyes Inflációs Kalkulátor - számold ki, mekkora a saját inflációd!

Elkészítettük a kalkulátort, amellyel bárki kiszámolhatja, mekkora inflációval szembesül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!