szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gulyás Gergely szerint néhány hete még benne volt a pakliban az, amit Szijjártó most határozottan tagad.

Nem lesz új projektcég a Paks II. beruházásnál - közölte Szijjártó Péter az ATV kérdésére. A külgazdasági és külügyminiszter szerint azért volt szükség a paksi bővítés kivitelezési és a finanszírozási szerződéseinek módosítására, mert 9 év telt el az eredetiek megkötése óta. A változtatások részleteiről nem beszélt, viszont kijelentette:

a módosítások nemcsak a projektcégeket, de a beruházás struktúráját is érintetlenül hagyják.

Szijjártó Péter április 11-én Moszkvában jelentette be, hogy megszületett a megegyezés Oroszországgal a paksi bővítés kivitelezési és finanszírozási szerződésének módosításáról annak érdekében, hogy lehetővé váljon az atomerőmű-beruházás folytatása és mielőbbi átadása.

Gulyás Gergely a hvg.hu kérdésére a következő kormányinfón azt mondta, a módosítások technikai jellegűek voltak, de az építkezés „lényeges paramétereit” (például az árat, a kamatot és a garanciát) nem érintették. A kancelláriaminiszter ekkor azt még lehetségesnek tartotta, hogy nem a Roszatom, hanem projektcég fog építkezni Pakson.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter
MTI / Bruzák Noémi

A külgazdasági és külügyminiszter korábban “színtiszta hazugságnak” nevezte azt, hogy Magyarország felmondaná a Roszatommal a Paks II. szerződést. Szerinte a francia Franatommal “csak” a Paks2 irányítórendszerére vonatkozó szerződést bővítenék ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Gábor Zhvg

A kormány a 2050-es évekig járatná Paks I.-et

A kormány folytatni kívánja a paksi bővítést, de legalábbis tudnak róla, hogy a kis, moduláris reaktorok rohamtempóban fejlesztett technológiája lehetséges opciót kínál. Lantos Csaba energiaügyi miniszter az MCC-n beszélt, mi is végighallgattuk.

hvg.hu Gazdaság

Újabb akadályok tornyosulnak Paks II. előtt

Kiegészítéseket kért a nukleáris hatóság az atomerőmű biztonsági jelentéséhez. Ennek elfogadása nélkül szinte semmit nem ér a tavaly kiadott létesítési engedély. A szakértő szerint úgy tűnik, az oroszok nem képesek a magyar, így az uniós nukleáris előírásoknak megfelelő tervekkel előállni.