Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Csúszásban van az adóreform, pedig ettől is függenek az uniós források.
2023 első negyedévében kellett volna megkezdenie működését annak a kormányzati-civil munkacsoportnak, amely feladata a személyi jövedelemadózás egyszerűsítésének elkészítése – hivatkozik a kormány Európai Bizottságnak benyújtott dokumentumaira a Népszava. Bár a munkacsoport még meg sem alakult, októberre már a javaslataikat kellene prezentálniuk az unió felé, a reformcsomag előkészítése ugyanis mérföldkőnek számít az EU-s támogatások lehívásában.
A korábbi tervek szerint kivezetnék a rendszerből a hatástalannak vagy szükségtelennek ítélt szja-kedvezményeket, a reform azonban a következő egy-két évben szinte biztosan nem valósul meg – még akkor sem, ha elkészülnek a tervek az őszi határidőig. Ezzel szemben az energiaválság miatt kivetett különadók – melyekkel a kormány a kiskereskedelmet, az olajipart, a bankokat és biztosítókat, a gyógyszergyárakat és a légitársaságokat sújtotta – már jövőre megszűnhetnek, ezeket ugyanis is csak 2022-ben és 2023-ban szedik be.
Van azonban egy kivétel, a repülőjegyekre kivetett környezetvédelmi adó, mellyel az út karbonkibocsátását ellensúlyozzák például biztosan marad. Igaz, változásra itt is lehet számítani, ugyanis az eddigi fix összegű elvonás helyett a nemzetközi trendekhez illeszkedve a távolság és károsanyag-kibocsátás függvényében határozhatják meg az adó mértékét.
Tekintve, hogy a különadók évi 800-900 milliárd forint bevételt hoznak az államnak, ezek eltörlésével a kieső összeget várhatóan valahonnan pótolni kell majd. Erre az egyik opció, hogy a repjegyadón túl az Uniónak tett ígéretekkel szemben más extra terhek is megmaradnak. A másik, hogy a kormány bevezeti az évek óta kritizált globális minimumadót, az erről szóló előterjesztések ugyanis hamarosan a parlament elé kerülhetnek. A nagyvállalatok adóztatásáról szóló csomag a jelenlegi 1-9 százalékról 15 százalékra emelné a multinacionális cégek terheit, amely a magyar adóelőnyt veszélyeztetné a kormány szerint. Miközben hivatalosan jelenleg társasági adóként 9 százalékot vonnak el, a multik számára elérhető kedvezmények miatt ez akár 1-2 százalékra csökkenthető. A minimumadó emelése nagyjából száz céget érintene Magyarországon, a hazai tulajdonúak közül a Mol és az OTP is beleesne a körbe.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Időre kell a vécét sikálni, elképzelni nem tudtam, hogy van ilyen – mondta a HVG podcastjában Pukli István egykori gimnáziumigazgató, a magyar oktatás reformjáért harcoló Tanítanék mozgalom egyik arca, aki jelenleg Dániában takarítja mások otthonát.
Kigyulladt egy kioszk, a tűz átterjedt a kis boltokra, ahol egymás után robbantak fel a túlhevült gázpalackok.
Tusványoson Semjén beszélt Majkáról és arról is, mire számít, ha esetleg hatalomra kerülnek Magyar Péterék.
A katasztrófavédelem több tanácsot is adott a várható rossz idő miatt.
Az ízlés és kulturális érték másodlagos, szakmányban öntik újra betonból a várakat, rokoni beruházásoknak sokszor jár a kiemelt gazdasági jelentőség, műemlékvédelmi szempontok nélkül.