szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyarok harmada készül idén külföldre, legtöbbjük a bankkártyáját is viszi magával, sokan okoseszközzel is szívesen fizetnek. A külföldi terep azonban ebből a szempontból is eltérő lehet.

Nem változtatnak fizetési szokásaikon a magyarok, ha külföldre mennek: akik itthon okoseszközzel fizetnek, azt szívesen előveszik ott is – derül ki a Visa nyolc országban készült kutatásából. A Kantarral együttműködésben végzett reprezentatív felmérés szerint az utazók nagyjából ötöde használja a telefonját, okosóráját vagy más okoseszközét, ez nagyjából a negyede annak a 83 százaléknak, aki külföldön is szívesen választja valamelyik elektronikus fizetési megoldást, legyen szó a bankkártyáról, a mobilról vagy másról.

Sármay Bence, a Visa Magyarországért felelős területi vezetője a kutatást ismertetve egy szerdai sajtóbeszélgetésen elmondta: a magyar utazók több mint fele (57%) ugyanazt a fizetési kártyát tervezi használni külföldön, mint otthon. A magyar válaszadók 23 %-a másik kártyára vált. A bankkártyát váltó magyarok 33%-ának multidevizás bankszámlája van – bár a felmérésben erről nincs adat, jó eséllyel a Revolut vagy a Magyarországon szintén népszerű Wise termékeiről van szó. Bartha Lajos, a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi infrastruktúráért és bankműveletekért felelős ügyvezető igazgatója szerint ez azzal magyarázható, hogy ezek a pénzügyi szolgáltatók kedvezőbb (a középárfolyamhoz közelebbi) devizaárfolyamokat alkalmaznak.

A szakember a külföldi használatokkal kapcsolatban több dologra hívta fel az utazók figyelmét:

  • Ne abból induljunk ki, hogy Magyarországon milyen sok helyen lehet kártyával fizetni, külföldön – akár Nyugaton – kellemetlen meglepetések érhetnek, így mindig legyen nálunk készpénz.
  • Használjuk nyugodtan a mobiltárcánkat, de mindig legyen nálunk a bankkártya is, ha esetleg az érintésmentes fizetés nem elérhető. Épp emiatt fontos, hogy tudjuk a PIN-kódot is. (És ne a kártyára írjuk fel, hiszen ebben az esetben bármilyen visszaélés esetén nem leszünk jogosultak kártérítésre.)
  • Érdemes előre szólni a banknak, ha nagy utazásra készülünk, előfordulhat ugyanis, hogy a nagy távolság miatt a rendszer biztonsági okokból elutasít egy tranzakciót.
  • Mindenképpen legyen kéznél a bankunk ügyfélszolgálatának telefonszáma, hogy gond esetén értesíteni tudjuk.
  • Nézzük át a kártyahasználathoz rendelt limiteket, és ha szükséges, állítsuk át őket. Nem árt odafigyelni arra, hogy nyaralásra készülve vagy külföldön másképp költünk: a szállásfoglalás például meghaladhatja a limitet, de biztonsági okokból kint akár le is csökkenthetjük azt.
  • Több bank kínál dinamikus devizakonverziót, de az a tapasztalat, hogy nem érdemes külföldön a saját devizánkat (a forintot) választani, erre általában magasabb jutalékot alkalmaznak, fizessünk inkább a helyi devizában.
  • Ügyeljünk arra, hogy a készpénzfelvételnek helyben magasak lehetnek a költségei.
  • A legtöbb bankkártya alkalmas a külföldi használatra, emiatt nem érdemes prémium szolgáltatásokra költeni.

Kelemen Tamás, az MBH Bank lakossági termékmenedzsment vezetője ezt azzal egészítette ki:

  • Szállodákban vagy járműbérlésnél előfordulhat, hogy csak hitelkártyát fogadnak el. Ha ezt igénylünk, számolnunk kell azzal, hogy ennek kibocsátását egy hitelbírálat előzi meg, tehát ne hagyjuk az utolsó pillanatra.
  • A magasabb presztízsű kártyákhoz jellemzően jár utasbiztosítás, de ilyet – akár az egész családra – köthetünk a bankoknál is. Utazás előtt mindenesetre érdemes megnézni, ezek milyen kockázatoknál milyen kártérítést kínálnak, ha szükséges, kiegészíthetjük.

Nemrég a Bankmonitor podcastjában mi is adtunk jó tanácsokat a külföldi utazásra készülőknek, az adást itt hallgathatja meg:

Hibák és tippek - hogyan költsünk a külföldi nyaralás során? - podcast

Könnyű hibázni, ha külföldre megyünk nyaralni, ez pedig az idegeskedés mellett sok pénzbe is kerülhet. Hogy mindezt el tudja kerülni, érdemes meghallgatni a hvg.hu és a Bankmonitor közös podcastját. Hol elég csak a bankkártya, hova vigyünk mindenképpen készpénzt, megoldás-e a Revolut?

A magyaroknak egyébként a felmérés szerint 32 százaléka készül külföldre, a legnépszerűbb célpontok Horvátország (24 százalék), Olaszország (20 százalék), Ausztria (19 százalék) és Görögország (14 százalék). Az utazni készülő kártyabirtokosok kétharmada foglal online szállást, ennek a költsége teszi ki egyébként az online költés 69 százalékát, 27 százalék a közlekedésre megy el.

2022-ban magyarországi kibocsátású kártyával 30 millió darab fizikai vásárlás történt külföldön. A Visa felmérése szerint legtöbbször élelmiszerboltban vagy étteremben használjuk a kártyát vagy az okoseszközt fizetésre. Egy hétre a megkérdezettek 200-600 euró közötti költéssel számolnak, és jobbára pihenést terveznek, mindössze 13-14 százalékuk készül aktív sportolásra.

Kelemen Tamás az MBH felmérése alapján elmondta: legtöbben saját megtakarításból, vagy az adott havi bevételéből költ nyaralásra, a hazai turizmusnál ehhez a SZÉP-kártya (26 százalék) jön még hozzá, az erre szánt hitel aránya azonban elenyésző (2-3 százalék). Magyarországon átlagosan 5 napos utat terveznek az emberek, külföldön pedig 9 napra készülnek.

A Visa felmérése szerint a határainkon túli vakációt tervezők 44%-a akkor is kitart elképzelései mellett, ha továbbra is magas marad az infláció és a megélhetési költségek. Ugyanakkor 68%-uk kedvezőbb árú szállást keres, és több mint felük (54 százalék) kinttartózkodása lerövidítésén is elgondolkozik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!