Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Ahogy csökkennek az energiaárak és egyre kevesebb pénzt költenek el a magyarok külföldi árura, javul a külkereskedelmi mérleg.
1 milliárd 89 millió euró, átszámítva 403 milliárd forint volt a magyar külkereskedelem többlete idén májusban, vagyis ennyivel több pénz érkezett be a külföldre eladott magyar termékekért annál, amennyiért külföldi árukat hoztak be Magyarországra. A KSH friss adata 2020 szeptembere óta a legnagyobb többlet – sőt, miután 2021 júliusa és idén január között minden egyes hónap hiánnyal zárt, most már zsinórban a negyedik hónapban van többlet.
A nagy változás pontos okait később fogja részletezni a Központi Statisztikai Hivatal, de jó eséllyel sejthető, miről van szó. A jó hír az, hogy a világpiaci energiaárak nagyot estek, így most már kevesebbet kell fizetni a külföldi energiahordozókért. A rossz pedig az, hogy ahogy kevesebb pénzük van a magyaroknak vásárolni, úgy költenek egyre kevesebbet a külföldi árukra.
Az év első öt hónapjában összesítve 2,5 milliárd euró, vagyis 913 milliárd forint a külkereskedelmi többletünk.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.