Reagált Kína a gyenge munkanélküliségi adatra: mostantól nem közlik a számot

Nincs adat, nincs probléma – gondolhatták a kínai vezetők, amikor meglátták a fiatalok munkanélküliségi mutatóját.

  • hvg.hu hvg.hu
Reagált Kína a gyenge munkanélküliségi adatra: mostantól nem közlik a számot

Sorozatban a harmadik hónapban döntött negatív rekordot a kínai fiatal munkanélküliek aránya. A 16-24 évesek között áprilisban 20,4, májusban 20,8, júniusban pedig már 21,3 százalékos volt a munkanélküliség. Nyilvánvaló, hogy valamin egy ilyen helyzetben változtatni kell, a vezetők pedig meg is hozták a szükséges döntést: bejelentették, hogy mostantól nem közlik a fiatalok munkanélküliségi adatát.

A hivatalos indoklás szerint természetesen szó sincs arról, hogy valamiféle trükközés történne a számokkal, netán a kínos eredményt próbálnák elsikálni. Nem, csupán arról van szó, hogy a fiatalok fő dolga a tanulás, nem az, hogy munkát keressenek – magyarázta a CNN cikke szerint a statisztikai hivatal szóvivője. Meg is ígérte, hogy átdolgozzák a módszertant.

A fiatalok munkanélküliségének mérése egyébként akkor is izgalmas módszertani kérdés, ha nem próbál a hivatal politikai megrendelésre hazudni, hiszen az valóban nem egy katasztrófa, ha egy fiatal épp tanul, ahelyett, hogy dolgozna. Az európai szokás az például, hogy 15 és 24 év között csak az számít munkanélkülinek, aki nem beiratkozott tanulója egyetlen iskolának sem, és munkája sincsen. Kínában most a bajt az okozza viszont, hogy nagyon sokan az iskola elvégzése után úgy esnek be a munkaerőpiacra, hogy nem tudnak állást találni.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek