szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Nem nagy a külföldi, így a kínai részesedés sem az amerikai földpiacon, ám annál érdekesebb ügyleteket bonyolítottak kínaiak.

“A kínaiak már olyan mértékben vásárolják fel az amerikai földeket és vállalkozásokat , hogy az nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Ezért meg kell állítanunk ezt a folyamatot!” – hangsúlyozta Gina Raimondo amerikai kereskedelmi miniszter, aki a CNN gazdasági rovatának nyilatkozott. Raimondo Sanghajban az amerikai kereskedelmi kamara előtt viszont arra buzdította az amerikai cégek vezetőit: folytassák beruházásaikat Kínában.

Erre a furcsa ellentmondásra már Li Csiang kínai miniszterelnök is felhívta Antony Blinken külügyminiszter figyelmét Pekingben mondván: mi is alkalmazhatunk szankciókat az USA ellen a nemzetbiztonságra hivatkozva. A fenyegetést azóta tett is követte: Kínában megtiltották az állami alkalmazottaknak és a kommunista párt tagjainak, hogy iPhone-t használjanak arra való hivatkozással, hogy ez nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Az Apple részvények emiatt 200 milliárd dollárt veszítettek az értékükből.

Biden elnök a G20-csúcstalálkozón tárgyalt Li Csiang miniszterelnökkel, és azt mondta, hogy “egyáltalán nem a konfrontációról, hanem a stabil kapcsolatokról szóltak a megbeszélések. USA–Kína-csúcstalálkozóra novemberben kerülhet sor San Franciscóban, ahol az APEC – ázsiai és csendes óceáni szervezet – vezetői gyűlnek össze novemberben.

Kevés föld van kínai tulajdonban , de...

Az CNBC gazdasági rovata megnézte a földnyilvántartásokat, és megállapította, hogy egyáltalán nincs drámai mértékű kínai földfelvásárlás az Egyesült Államokban. A dolog szépséghibája csak annyi, hogy a nyilvántartás enyhén szólva nem megbízható. Van olyan föld az Egyesült Államokban, ahol csak 20 éves késéssel jegyezték be az új tulajdonost. Élelmes kínai vállalkozók tehát felvásárolhattak földeket úgy is, hogy erről az országos nyilvántartásban ne szerepeljen semmi sem.

A kínaiak az elmúlt másfél évben mindössze 1400 angol hold (acre) termőföldet vásároltak fel az Egyesült Államokban, ahol a mezőgazdasági területek 1,3 milliárd angol holdat jelentenek – állapította meg a CNBC. A vizsgálat szerint nem kínaiak, hanem európaiak a legjelentősebb földvásárlók az Egyesült Államokban az elmúlt időszakban, és ők sem termőföldet keresnek, hanem szélfarmokat akarnak létrehozni az USA-ban. Egy olasz szélenergia társaság például nemrég 40 földbérleti szerződést kötött csak Illinois államban.

Összességében csak 3,1% a külföldi földtulajdon az USA-ban. A legnagyobb részesedése a kanadaiaknak van, a kínai elenyésző – állapította meg a CNBC, amely gyorsan hozzáfűzte ehhez, hogy növekszik a külföldi tulajdon az USA mezőgazdaságában. 800 ezer hold került évente külföldi tulajdonba 2010 és 2015 között, míg az évtized második felében ez már 2,2 millió volt.

A kínaiak 11 földtulajdont szereztek az USA 35 államában 2022 elejétől 2023. június 30-ig. Ebbe beleszámolták azokat az amerikai cégeket is, melyeket a kínaiak felvásároltak. Ilyen például a Smithfield Food vállalat, amelyet a kínaiak 2013-ban vettek meg. Ők 186 angol hold földet szereztek Észak-Karolina és Missouri államban. A CNBC megkérdezte erről a céget, mire Jim Monroe alelnök morózusan így válaszolt: “Vannak komoly viták az USA és Kína között, de a termőföld nem tartozik ide. Nekünk mindössze 128 ezer angol holdunk van.”

A Syngenta összesen 772 angol holdat vásárolt fel az USA-ban, de ezt még akkor tette, amikor svájci cég volt, időközben azonban őket is megvették a kínaiak. A Syngenta összesen 6000 angol hold fölött rendelkezik az Egyesült Államokban, ennek egy része bérlet – nyilatkozta a kínai kézbe került cég szóvivője. Elmondta, hogy hasznos kutatásokat folytatnak ezeken a földeken, amelyeknek az értékét az amerikai agrárminisztérium is elismerte.

A Fufeng USA jelentős birtokot szerzett egy légi támaszpont közelében, és ez kicsapta a biztosítékot Washingtonban. A cégvezető a CNBC riporterének elmondta, hogy egy biofermentáló üzemet kívánnak működtetni a 9,5 millió dollárért megvásárolt területen. Természetesen cáfolta, hogy a közeli légi támaszpontot innen kívánná megfigyelni a kínai hírszerzés. A helyi hatóságok nem hisznek a kínai cég főnökének, ezért leállították az üzletet Észak-Dakotában.

Két kínai céget 135 ezer dollárra büntettek 2021-ben, mert elmulasztották föld vásárlásuk bejelentését Texas államban. A vásárlás több mint húsz évvel korábban történt – írja a CNBC gazdasági rovatának elemzése a kínaiak földvásárlásáról az Egyesült Államokban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!