szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már csak jövőre csatlakozhatnak ismét a hálózathoz az új háztartási napelemes rendszerek, de lesznek területek, ahol még akkor sem. Már azt is sejteni lehet, mennyiért veszi át majd tőlük az áramot a szolgáltató, ha bevezetik a bruttó elszámolást, legalábbis az alapján,amit Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter árult el a kormányszóvivői tájékoztatón.

Kérdésekre válaszolva mondott el fontos dolgokat Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón a háztartási napelemes rendszerek (hmke) hálózati betáplálásának ismételt engedélyezéséről, illetve az új, bruttó elszámolási rendszerrel kapcsolatban.

A napelemek ügye forró téma a hetekben azóta, hogy Lantos Csaba miniszter szeptember elején bejelentette, hogy kivezetik az éves szaldóelszámolást, majd minisztériuma némi Fidesz-frakcióból is érkezett nyomásra visszakozott, és szerda éjszaka meg is jelent az erről szóló rendelet.

 

Megjelent a rendelet a háztartási napelemes rendszerek éves elszámolásáról

Tényleg nem vezetik ki az éves szaldóelszámolást. A rendelet szerda este 23 órakor hatályba is lépett.

Lantos Csaba korábban arról is beszélt, hogy hamarosan közzéteszik, milyen ütemben válik ismét lehetővé az ilyen napelemes rendszerek hálózati csatlakozása – amit tavaly októberben tiltott le a kormányzat –, most azonban Gulyás Gergely elárulta:

január 1-től lehet ismét az újonnan kiépített napelemes kiserőművekkel áramot táplálni a hálózatba, de nem mindenütt.

A miniszter szerint az ország területének 7-8 százalékán „nincs olyan állapotban a hálózat, hogy további rácsatlakozást el tudjon viselni.

Gulyás Gergely az ugyancsak január 1-jével bevezetendő új elszámolási rendszerről – ami az újonnan telepítendő napelemes kiserőművekre lesz érvényes – is elárult egy fontos részletet, amiből sejteni lehet, hogy mennyit fog fizetni az áramszolgáltató a hmke-k által a hálózatba betáplált áramért. A bruttó elszámolás lényege ugyanis az, hogy a korábbi éves szaldóval szemben nem a háztartások által betáplált és felhasznált energia mennyisége alapján számolnak el, hanem az energia ára alapján, ahol kulcsfontosságú, mennyiért vesz át az otthonok tetejére telepített napelemek által megtermelt áramot a szolgáltató.

Gulyás ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy nincs korrektebb árazás annál, mint amennyiért az MVM vásárolja az áramot a paksi atomerőműtől, ebből a Portfolio pedig azt következtette ki, hogy ez 13 forint lesz kWh-ként, mivel az MVM áram-nagykereskedője körülbelül ennyiért vásárolta onnan az áramot az elmúlt években. Ez lényegesen kedvezőbb, mint a korábbi feltételezés, hogy esetleg majd csak a rezsicsökkentett áramdíjat – ami a rendszerhasználati díj nélkül mindössze 5 forint – fizetik meg, ami oda vezetett volna, hogy értelmezhetetlen távolba tolódik az ilyen beruházások megtérülése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!