szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Heteken belül felülvizsgálják a feltáplálási stratégiát, árulta el az Energiaügyi Minisztérium államtitkára az 53. Nemzetközi Gázkonferencián. Czepek Gábor szerint olcsóbb lehet a távhő az önkormányzatoknak és a vállalkozásoknak. Az energiaszuverenitás a villamos áramban teljes lehet, de a gázt nézve már nehezebb lesz.

Néhány héten belül felülvizsgálják a feltáplálási stratégiát a napelemeknél, és a zárolás tekintélyes részét megnyithatják, továbbá lehetőség mutatkozik a távhő árának újabb drasztikus csökkentésére az önkormányzatok és vállalkozások számára. Erről Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium (EM) közigazgatási államtitkára beszélt az 53. Nemzetközi Gázkonferencián kedden Siófokon.

A betáplálás feloldásáról korábban Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is beszélt a közelmúltban, elárulva, hogy az ország területének 7-8 százalékán „nincs olyan állapotban a hálózat, hogy további rácsatlakozást el tudjon viselni".

Gulyás Gergely elárulta: nem fogják mindenütt újra lehetővé tenni a háztartási napelemek hálózati csatlakozását

Már csak jövőre csatlakozhatnak ismét a hálózathoz az új háztartási napelemes rendszerek, de lesznek területek, ahol még akkor sem. Már azt is sejteni lehet, mennyiért veszi át majd tőlük az áramot a szolgáltató, ha bevezetik a bruttó elszámolást, legalábbis az alapján,amit Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter árult el a kormányszóvivői tájékoztatón.

Az államtitkár szerint a kormányzat számára fontos, hogy ne csak makroszinten, hanem lakossági szinten is törekedjen az ország a függetlenségre az energiaellátásban, ennek érdekében az Energiaügyi Minisztérium felvázolt egy 10 éves, több ezer milliárd forintos energiaszuverenitási munkaprogramot, amely számos nagy fejlesztést tartalmaz.

Erről a tervről már korábban is beszélt az államtitkár, akkor azt mondta, hogy 7000 milliárd forintnyi fejlesztéseket ölel majd fel, többek között például

  • villamosenergia-hálózat fejlesztésekre és zöld gyártósorok fejlesztésére 600-600 milliárd,
  • zöld ipari parkokra 800 milliárd,
  • a vállalkozások energiahatékonyságára és lakossági energiahatékonyságra 400-400 milliárd,
  • geotermia projektekre 300 milliárd forintot terveztek.

„Villamos áramban úgy hisszük, képesek lehetünk a teljes szuverenitás elérésére a '30-as évek elejére" – mondta még Siófokon az államtitktár, megjegyezve, hogy a gáz tekintetében nincs ilyen szerencsés helyzetben az ország.

Nagyon gázos a kormány uniós ezermilliárdokért összerakott energiaterve

A lakossági energiatakarékossági felújítások és a megújulók támogatása helyett a kormány hatalmas összegeket költene a gázinfrastruktúra fejlesztésére. Uniós pénzből finanszíroznák a Mol leválását az orosz olajról - miközben a kormány százmilliárdokat von(t) el az olajmultitól különadóval, árstoppal. Az állami MVM és Mészáros Lőrinc Opusa is uniós pénzből fejleszthetne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!