szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai vagy francia gyártótól is vásárolhatnak fűtőelemeket Paksra a diverzifikáció jegyében, igaz, a franciák lehet, hogy az oroszokkal alapítanak erre vegyesvállalatot.

Még nem tudni melyik blokkban, de 2028-30 körül már elképzelhető, hogy kipróbálják a nem orosz eredetű nukleáris fűtőanyagot – derül ki Horváth Péter János, az MVM Paksi Atomerőmű vezérigazgatója interjújából, amit a Világgazdaságnak adott. Az igazgató szerint bármelyik blokk szóba jöhet, és abba kerül majd az üzemanyag, amely akkor éppen majd áll a rendszeres karbantartás miatt.

Két alternatíva merült fel az orosz üzemanyag kiváltására: a japán Toshiba többségi tulajdonában lévő amerikai Westinghouse, illetve a francia Framatome által előállított fűtőelemek. Az amerikai cég már gyárt ilyeneket, de a franciának még ki kell fejlesztenie ezeket. Ehhez akár vegyesvállalatot is létrehozhat a jelenleg Pakson használt fűtőelemeket gyártó orosz TVEL-lel. A kormány novemberben döntött arról, hogy új nem orosz üzemanyag is használatba kerülhet Pakson.

Mégis jöhet francia üzemanyag Paksra

A kormány új határozati javaslata szerint „új, alternatív, korábbitól eltérő gyártótól származó üzemanyag felhasználására is sor kerülhet".

Az igazgató beszélt az atomerőmű 15 hónapos üzemanyagciklusra átállásáról, ami miatt csak 15 havonta áll le egy-egy blokk, de jelezte, nem szerencsés, hogy emiatt pont most decemberre esik az egyik ilyen leállás, amikor a napelemek sem termelnek annyi elektromos energiát, viszont nyáron, meg olyan sokat termeltek, hogy nem tudták csúcsra járatni a blokkokat.

Kiderült az is, hogy

  • október 20-25 körül annyira alacsony volt a Duna vízszintje, hogy nem sok híja volt annak, hogy ne tudjanak vizet szivattyúzni a hűtőrendszerbe, ami az erőmű leállását is okozhatja, illetve hogy
  • gondolkodnak a kiégett fűtőelemek újrahasznosításán.

Még majdnem negyed évszázadig működtetnék a paksi atomerőművet

2057-ig számol a régi erőművel az MVM, a következő 14 évben teljesen felújítanák. A lignites Mátrai Erőmű még négy évig biztosan működik.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!