Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Közvetítők útján veszik az orosz nyersolajat a kínai finomítók.
Oroszország megelőzte Szaúd-Arábiát, ezzel 2023-ban Kína első számú nyersolaj beszállítója lehet – elemezte ki a közzétett adatokat a Reuters. Peking a nyugati szankciókkal dacolva hatalmas mennyiségű nyersolajat vásárolt az oroszoktól feldolgozó üzemei számára.
A kínai vámadatokból az derül ki, hogy Oroszország tavaly rekordmennyiségű, 107,02 millió tonna nyersolajat szállított Kínába, ami napi 2,14 millió hordónak felel meg. Ez jóval több, mint az iraki vagy a szaúdi import – az utóbbi mennyisége 1,8 százalékkal visszaesett, mivel drágább, mint az orosz nyersolaj.
Az orosz olaj iránt nemcsak a kínai, hanem az indiai finomítók is érdeklődnek, a növekvő kereslet pedig megnövelte az árakat, miközben a nyugati szankciókat kikerülő alternatív szállítási és biztosítási útvonalak is megszaporodtak.
A kínai finomítók általában közvetítőket vesznek igénybe az orosz nyersolaj szállítására és biztosítására, hogy elkerüljék a nyugati szankciók megsértését. Hasonló módszerrel veszik egyébként a szintén szankciókkal sújtott iráni és venezuelai szállítmányokat.
(Címlapképünkön Vlagyimir Putyin orosz és Hiszi Csin-ping kínai elnök.)
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Ruszin-Szendi Romulusz korrupciógyanús ügyeinek felelőséről is kérdeztünk a minisztert.