szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A francia elnök más uniós tagállamokkal együtt arra akarja rávenni az Európai Bizottságot, hogy egyszer és mindenkorra tegye lehetetlenné Európa legjobb futballcsapatainak szuperbajnokságát. Az érv: a nemzeti érdekek sérelme.

Csütörtökön nyílik az UEFA kongresszusa Párizsban, ahol mindent elkövet azért a francia kormány, hogy megfúrja a Szuperligát, amelyet elsősorban a britek és a spanyolok forszíroznak. Az Európai Bíróság 2021 áprilisában már a Szuperliga ellen döntött, de a fellebbezés után tavaly mégis engedélyezte az uniós testület a kezdeményezést. Ezt az A22 sportmenedzser csapat szeretne kihasználni.

A franciák ezzel szemben a Bajnokok Ligája mellett vannak, mondván csakis így tudják összeegyeztetni a hazai bajnokságot az európai szerepléssel. A francia javaslatot az Európai Unióban szinte mindenki támogatja, de Spanyolország a nagy kivétel. Ezért a brüsszeli Politico értesülései szerint a francia kormány az Európai Bizottsághoz fordul, azt kérve, hogy mondja ki egyértelműen: a Szuperliga nem felel meg az európai érdekeknek.

Mit szólnak ehhez a spanyolok? Joan Laporta, a Barcelona elnöke egy spanyol rádiónak elmondta, hogy listája van azokról a klubokról, amelyek vállalnák a szereplést a Szuperligában, és a szervezés olyan jól áll, hogy már a következő szezonban megkezdődhet a klubcsapatok Európa-bajnoksága az új rendszerben. Alig hangzott el a katalán csapat elnökének kijelentése, a listáján szereplő két klub – az AS Roma, és az Olympique Marseille – vezetője közölte: ők nem kívánnak részt venni a Szuperligában.

Ez szimbolikus: az elmúlt három évben ugyanez gyakran megismétlődött. Az érintett klubok vezetői összevissza nyilatkoztak, percenként árulták el egymást. Aleksander Ceferin, az UEFA elnöke még 2022-ben fenyegette meg a Szuperliga szervezőit a genfi tó partján: ”Az nem európai futball, amit maguk javasolnak!” Majd a maga részéről ezzel zárta le a vitát: ”menjenek, és próbálkozzanak a Szuperligával, de az sohasem fog működni!”

Miért e szenvedély? Mert óriási pénzekről van szó. A szervezők az észak-amerikai ligákat hozzák fel példaként, ahol dollármilliókat keresnek a sztárok a kosárlabdában vagy az amerikaifutballban. A csapatok értéke meghaladja az egymilliárd dollárt, olyan szupersztárok, mint Michael Jordan vagy Lebron James maguk is dollármilliárdosokká váltak.

Csakhogy a Szuperliga elvonná az érdeklődés és a pénz nagyrészét a nemzeti bajnokságoktól. Ezért küzdenek ellene az uniós tagállamok is Macron elnök vezetésével. Csak Spanyolország jelent kivételt, a két óriás : a Barcelona és a Real Madrid miatt. “Torkig vagyok azzal, hogy az észak-amerikai ligákkal hasonlítgassák össze az európai futballt! Az európai futball egyedülálló, mert minden másnál erősebb” – mondta erre az UEFA elnöke.

A Szuperliga szervezői tisztában vannak azzal, hogy ellenszélben hajóznak, ezért új elképzeléssel álltak elő: a nemzeti bajnokság eredménye lenne az alapja annak, hogy melyik csapat jut be a Szuperligába, vagyis megmaradna a hazai vetélkedés jelentősége – mondták a Politico tudósítójának a Szuperliga szervezői.

Mit válaszolt erre a Paris Saint-Germain katari tulajdonosa? Nasszer el Kelaifi szerint “a Szuperliga szervezői hazudnak, mert a valóságos céljuk nem más, mint a nemzeti bajnokságok megsemmisítése”.

Nasszer el Kelaifi, a katari emír bizalmasa, az Európai klubok szövetségének elnöke, aki kiváló kapcsolatokat ápol az Élysée-palotával azóta, hogy Nicolas Sarkozy elnök Michel Platini akkori UEFA-elnök segítségével megszerezte a futball-világbajnokságot Katarnak, a 200 ezer lakosú dúsgazdag emírségnek.

Spanyolországban megosztott a közvélemény, mert a Szuperligát igazában csak a két óriás, a Barcelona és a Real Madrid támogatja. “A Szuperliga Florentino Pereznek, a Real Madrid elnökének az ötlete, amelyet rá akar erőszakolni az európai labdarúgásra” – mondta a Politicónak Javier Tebas, a spanyol liga elnöke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!